Duminică, 15 mai 2022| Festivalul Internațional „Lucian Blaga”: Expoziție de pictură și lansări de carte, în curtea Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeș
Duminică, 15 mai 2022| Festivalul Internațional „Lucian Blaga”: Expoziție de pictură și lansări de carte, în curtea Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeș
Duminică, 15 mai 2022, începând cu ora 17.00, în grădina Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeș, va avea loc vernisajul expoziției de pictură „Lumina raiului” a artistului plastic sebeșean Aurel Sârbu. Expoziția reunește 24 de lucrări, reprezentative pentru activitatea de peste 30 de ani a pictorului, a căror tematică a fost inspirată de poezia și filosofia lui Lucian Blaga, precum și de lumea satului românesc.
Aurel Sârbu s-a născut în localitatea Boz, jud. Alba, şi este absolvent al Institutului de Arte Plastice „Ion Andreescu” din Cluj-Napoca, promoţia 1977. Între anii 1977 şi 1980 a fost profesor de desen la Şcoala Generală din localitatea Şanţ, jud. Bistriţa-Năsăud, iar apoi la Sebeş, până la pensionare. A participat la expoziţii de grup şi personale la Muzeul Orășenesc Sebeş (1985), Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia (2017), Muzeul Național de Artă din Cluj-Napoca (2021) şi la Galeriile Uniunii Artiştilor Plastici din Bistriţa, Târgu Mureş, Cluj şi Bucureşti (între 1977 și 1980), iar după stabilirea la Sebeş în galeriile UAP din Alba Iulia (2011-2021) şi Sibiu (2011, 2013 şi 2018). Din anul 2012, este membru titular al Uniunii Artiştilor Plastici din România. La Sebeş i-au fost organizate mai multe expoziţii personale, găzduite de muzeul din localitate (1985), de Casa de Cultură (1988), precum și în cadrul Festivalului Internaţional „Lucian Blaga” din Sebeş și Lancrăm (2015).
Aurel Sârbu este, deopotrivă, şi sculptor, lucrări ale artistului regăsindu-se în colecţii din străinătate, în Germania, la München, Augsburg şi Friesenheim, sau ca monumente de for public în România: „David Prodan – bust” amplasat în curtea şcolii „David Prodan” din Săliştea, jud. Alba; „Lucian Blaga – bust” amplasat în curtea Colegiului Naţional „Lucian Blaga” din Sebeş, „Alexandru Todea – bust” amplasat în piața cu același nume din municipiul Sebeş, cărora li se adaugă „Monumentul eroilor” – lucrare amplasată, până nu demult, în „Parcul Tineretului” din Sebeş.
În continuarea evenimentului vor fi lansate cărțile „Balcani Covid” și „Întoarcerea fluierașului”, de Constantin Damian, în prezența autorului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri”
Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri” Organizatorii AlbaFest 2026 au făcut public, în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026, un filmuleț de 2 minute și 34 de secunde care rezumă serile muzicale lungi de la AlbaFest 2026. „3 […]
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat o procedură de achiziție directă pentru executarea unor lucrări de reparații curente la birourile din sediul central. Invitația de participare nr. 77673 a fost aprobată de primarul Gabriel Pleșa joi, 25 iunie 2026, […]
VIDEO | INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate
INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate Un incendiu a izbucnit sâmbătă după amiază la Oiejdea. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu pe raza localității Oiejdea, a transmis ISU Alba, sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 16.42.. Este vorba despre un incendiu izbucnit la […]









