DSVSA Alba, un partener de încredere al medicilor veterinari de liberă practică împuterniciți
Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba este un partener de încredere al medicilor veterinari de liberă practică împuterniciți, în toate privințele, de la respectarea drepturilor care li se cuvin conform legislației, la îndeplinirea obligațiilor potrivit clauzelor contractuale și, implicit, în lupta comună pentru eradicarea și prevenirea bolilor la animale.
Drepturile financiare cuvenite conform Ordonanței de urgență nr. 117/2020 au fost achitate medicilor
veterinari de liberă practică împuterniciți, în 11 noiembrie 2020, pentru munca prestată în luna septembrie, iar pentru luna octombrie au fost efectuate deschiderile bugetare și, astfel, banii vor intra în conturile acestora, în condițiile legii, fără întârziere.
Reamintim că Guvernul a aprobat, în 22 iulie 2020, cadrul legal primar referitor la condițiile în care poate fi acordată suma lunară de 10.000 lei, exclusiv TVA, stabilită de Legea nr. 236/2019, pentru beneficiarii contractelor încheiate în vederea realizării activităților sanitare-veterinare publice. Medicii veterinari de liberă practică din județul Alba, organizați în condițiile legii și împuterniciți pentru efectuarea acțiunilor sanitare veterinare publice, își vor primi drepturile bănești.
La rândul lor, aceștia au și obligații, între care efectuarea inspecțiilor în exploatațiile nonprofesionale și acțiuni de supraveghere, prevenire și eradicare a bolilor la animale, care asigură sănătatea și bunăstarea animalelor, sprijină crescătorii și, implicit, siguranța alimentelor și sănătatea publică.
De asemenea, în actualul context epidemiologic, cauzat de pandemia de COVID-19, siguranța și sănătatea medicilor veterinari de liberă practică împuterniciți sunt extrem de importante însă, potrivit legii, DSVSA le poate pune la dispoziție echipamente sanitare de protecție numai în caz de combatere a bolilor din focarele epizootice, nu și pentru desfășurarea activităților curente.
Efectuarea acțiunilor sanitare veterinare publice de supraveghere, prevenire, control și eradicare a bolilor la animale, a celor transmisibile de la animale la om, protecția animalelor și protecția mediului, de identificare și înregistrare a bovinelor, suinelor, ovinelor, caprinelor și ecvideelor, efectuate de medicii veterinari de liberă practică împuterniciți sunt acțiuni de interes național, iar DSVSA Alba va rămâne un partener de încredere!
DSVSA Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității
Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității Crucea Roșie Română Filiala Alba a pus în funcțiune vineri, 26 iunie 2026, două defibrilatoare externe semiautomate (AED) în municipiul Alba Iulia, acestea fiind primele echipamente medicale de prim ajutor amplasate în spațiile […]
FOTO | Un planor pilotat de un clujean, aterizat forțat pe un câmp de porumb, la intrare în Feneș dinspre Alba Iulia
Un planor pilotat de un clujean, aterizat forțat pe un câmp de porumb, la intrare în Feneș dinspre Alba Iulia Un planor, condus de un clujean, a aterizat forțat vineri după-masa, pe un câmp aflat la intrarea în Feneș dinspre Alba Iulia. Aparatul de zbor a fost zărit de trecători într-un lan de porumb din […]
Primăria Alba Iulia a ridicat legal automatele vechi de bilete. Hotărâre în instanță, în procesul deschis de STP
Primăria Alba Iulia a ridicat legal automatele vechi de bilete. Hotărâre în instanță, în procesul deschis de STP Primăria Alba Iulia a ridicat legal automatele vechi de bilete de pe raza municipiului, se arată în decizia instanței, în procesul deschis de STP. „Primăria Municipiului Alba Iulia a câștigat, astăzi, procesul deschis de STP Alba Iulia, […]









