Curier Județean

”Drumul spre noi înșine prin ateliere creative”, din 1 martie, la Școala ”Avram Iancu” din Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Începând din 1 martie, Școala Gimnazială „Avram Iancu” din Alba Iulia vine în întâmpinarea elevilor care doresc să-și petreacă timpul liber într-un mod plăcut și creativ cu o ofertă educativă atractivă, propusă în cadrul proiectului „DRUMUL SPRE NOI ÎNȘINE PRIN ATELIERE CREATIVE”.

Clubul Jurnalistilor la Scoala Avram Iancu18Copiii vor beneficia de un alt fel de activități care se vor desfășura în cadrul  unor cluburi și ateliere: Clubul de lectură, Centrul de excelență, Clubul de șah, Atelierul de creație și pictură, Clubul de dans și muzică, Cursul de bune maniere. Activitățile au fost propuse de o echipă de dascăli ai școlii, coordonată de prof. Elena Ignat, directorul instituției.

Acest proiect se adresează în primul rând elevilor din clasele V-VIII, dar și celor mai mici, care, din cauza programului încărcat al părinților, petrec mult timp singuri, în fața calculatorului. Prin aceste activități de club, care se vor desfășura după orele de curs, se urmărește petrecerea timpului liber într-un cadru organizat și supravegheat, oferindu-le elevilor posibilitatea de a-și descoperi talentul, de a crea frumosul și de a-l reda sub aspecte noi.

Proiectul presupune o alternativă la mediul virtual al elevilor,  prin organizarea unor activități interactive, necesare formării unor atitudini și abilități de viață, esențiale dezvoltării copiilor, care să stimuleze interesul elevilor pentru lectură, pentru performanță, pentru artă și pentru frumos.

Astfel, elevii vor avea ocazia de a fi împreună, de a se descoperi pe ei înșiși, de a socializa și lega prietenii, mai ales acum, când tehnologia și lipsa de timp a părinților se răsfrâng asupra dezvoltării personale a copiilor.

Aceste cursuri se vor realiza săptămânal, sub îndrumarea unor dascăli calificați sau în colaborare cu personal didactic asociat, fiecare activitate având durata de o oră și treizeci de minute. Realizarea acestui proiect este posibilă și cu sprijinul comunității locale care manifestă, de fiecare dată, deschidere față de inițiativele educative ale școlii.

„Cunoscând faptul  că programul părinților este tot mai încărcat, iar timpul dedicat copiilor este tot mai scurt, dorim să creăm cadrul de desfășurare a unor activități prin care aceștia să se manifeste sub îndrumarea unor cadre didactice calificate. Ținând cont de  preocupările și pasiunile elevilor, ne propunem, prin aceste activități de club, ca elevii să beneficieze de un alt mediu, de un alt mod de comunicare, socializare și cooperare în care să-și dezvolte abilitățile necesare integrării și adaptării la societatea, mereu în schimbare, în care trăiesc. Prin raporturile care se stabilesc între copii, în cadrul acestor ateliere, se dezvoltă sentimentul de apartenență, încredere și prietenie”, a declarat Elena Ignat, directorul Școlii Gimnaziale „Avram Iancu”din Alba Iulia. (V.N.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei

Bogdan Ilea

Publicat

în

SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei Un bărbat de 28 de ani, din comuna Șibot, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, după ce ar fi agresat un bărbat din Cugir în urma unui conflict.  În timpul […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Tânăr din Blandiana, REȚINUT: A furat piesele unui cazan de țuică, ustensile electrice și o instalație de cupru. Le-a vândut la centre de colectare a fierului vechi din Sebeș și Cugir

Bogdan Ilea

Publicat

în

Tânăr din Blandiana, REȚINUT: A furat piesele unui cazan de țuică, ustensile electrice și o instalație de cupru. Le-a vândut la centre de colectare a fierului vechi din Sebeș și Cugir Un tânăr de 24 de ani din Blandiana, a fost reținut de oamenii legii după ce acesta ar fi pătruns în curtea unui imobil […]

Citește mai mult

Curier Județean

Premieră în județul Alba: Parteneriat pentru organizarea punctelor de prim ajutor în farmaciile din județ, pe perioada caniculei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Premieră în județul Alba: Parteneriat pentru organizarea punctelor de prim ajutor în farmaciile din județ, pe perioada caniculei La recomandarea președintelui Comitetului Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Alba, prefectul județului Alba, dl. Nicolae Albu, s-a încheiat în premieră la nivelul județului Alba un parteneriat între Direcția de Sănătate Publică Alba, Colegiul Farmaciștilor din România […]

Citește mai mult