Drept la replică – Ovidiu Pănăzan cu privire la excluderea sa din PNL Alba
„Ca urmare a articolului apărut în publicația dumneavoastră cu privire la excluderea mea din PNL în data de 10 iunie, în virtutea dreptului la replică, vă rog să publicaţi următorul drept la replică.
Mai întâi de toate aș vrea să stăruim asupra unor aspecte de ordin tehnic, eu am devenit membru al PSD Alba Iulia in luna aprilie, moment în care calitatea de membru al PNL a încetat de drept, fără a fi nevoie de o demisie formala din PNL. Actul de excludere a mea din PNL este doar un exercițiu de imagine pe care nu doresc să îl comentez. În virtutea adevărului e bine ca cititorii dumneavoastră să cunoască următorul fapt, calitatea mea de secretar general al Federației Române de Powerlifting nu a fost obținută ca urmare a vreunui demers politic ci prin foarte multa munca și de la nivelul acestei funcții nu am făcut niciodată politică și nici nu o să fac vreodată. Fac mentiunea ca sunt singurul secretar general al unei federatii sportive nationale neretribuit de la bugetul de stat si ca imi castig existenta muncind la o societate comerciala privata.
Apoi, aici nu este vorba sub nici o formă despre trecerea de la PNL la PSD prin nerespectarea valorilor liberale, așa cum în mod perfid se afirmă. Calitatea de membru PSD nu a fost obținută împotriva cuiva ci pentru un proiect care să răspundă cerințelor dintr-un domeniu de interes major, sportul cel în care am obținut rezultate care îmi permit să vorbesc. Preocuparea față de managementul sportiv, față de sprijinirea corectă și mai ales legală a sportului județean nu au culoare politică. Așa se întâmplă în țările dezvoltate unde am reprezentat de atâtea ori România.
PSD-ul a fost dispus să nu ne pierdem în detalii și să facem pași concreți în direcția unor acțiuni de care să beneficieze un număr cât mai mare de cetățeni din judetul Alba. Chiar dacă e încă greu de înțeles în Alba Iulia, politica este despre oameni și nu despre lideri politici care semnează acte de excludere fără nici o valoare. Decizia mea a fost legată de trecerea la un alt nivel de abordare asupra sportului de masă dar și a celui de performanță din județul Alba și nu de interese partinice. Acest principiu mă ține departe de discuțiile din zona politică. Nu mă aștept însă ca toată lumea să înțeleagă asta și cred că avem teme mult mai importante de abordat decât cele politicianiste. Îi aștept oricând pe toți cei interesați de sport și înaltă performanță să punem umărul la dezvoltarea unor proiecte publice prin care să vizăm obținerea de rezultate și nu de comunicate de presă.”
Cu deosebit respect,
Ovidiu Pănăzan
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]









