Ştirea zilei

DREPT LA REPLICĂ | Fabrica de Arme Cugir va depăși problemele temporare cu care se confruntă!

Ioana Oprean

Publicat

în

De la data instalării mele în funcția de Director General al Fabricii de Arme Cugir, domnul senator Pereș nu a vizitat niciodată fabrica, nu m-a contactat niciodată și nu a avut niciodată curiozitatea să se intereseze de activitatea fabricilor din Cugir și de problemele cu care acestea se confruntă.

    Referitor la managementul SC Fabrica de Arme Cugir precizăm faptul că la data preluării fabricii în aprilie 2013, aceasta avea datorii istorice de ordinul sutelor de miliarde de lei, provenite din “managementul performant” al colegilor de partid a domnului senator. Pe parcursul ultimului an, am demarat o întreagă campanie de rentabilizare a activității fabricii, care a constat în:

    -retehnologizarea fluxurilor de producție prin investiții de peste 400.000 de euro, primele investiții făcute în Fabrica de Arme de la înființarea ei, si care își vor dovedi eficiența în următoarea perioadă.

    -renegocierea contractelor, împreună cu SN Romarm, având la baza fundamentele economice în consens cu realitățile pieței, reușind să obținem un preț mai avantajos pentru produsele noastre. Observăm cu surprindere că domnul senator este supărat că am reușit să obținem un preț mai bun pentru produsele noastre, sau probabil dânsul dorea un profit mai mare pentru partenerul străin.

    Nu este un secret faptul că anul trecut, în urma renegocierii contractelor cu partenerii tradiționali, s-a reușit prelungirea acestora până în anul 2016 , cu o creștere semnificativă a numărului de produse față de anii precedenți.

    Pentru onorarea contractelor, conducerea fabricii a solicitat prin Memorandum Guvernului României angajarea de personal suplimentar, după aprobarea acestuia  fiind angajat personal suplimentar pe parcursul ultimului an. Având în vederea situația social-economica a orașului Cugir, oare domnul senator Peres este deranjat și supărat ca 200 de familii din Cugir au asigurată o sursă de existență?

    Faptul că a fost hotărât de către conducerea fabricii ca toți salariații să meargă în concediu legal plătit pentru 10 zile, nu se datorează managementului societății, care și-a îndeplinit toate obligațiile (cantitativ, calitativ și la timp) , ci exclusiv dificultăților cu care se confruntă partenerul extern pe piața internațională.

    Menționam și faptul că atât SC Fabrica de Arme Cugir cât şi UM Cugir sunt filiale ale SN Romarm, în a cărei atribuții intră politica de relații comerciale, filialele având rol de producător, cu atribuții limitate în negocierea contractelor și comercializarea produselor.

    Ne bucură interesul arătat de domnul senator vizavi de societatea noastră și ne-ar face o deosebită plăcere ca domnia sa să se informeze direct de la sursă de problemele cu care ne confruntăm, în scopul rezolvării acestora, și îi dorim mult succes în activitatea domniei sale în cadrul Comisiei de Agricultură din Senatul României.

    În final le transmit angajaților noștri să aibă încredere că vom face toate demersurile pentru depășirea problemelor temporare cu care ne confruntăm și să aibă speranța într-un viitor bun al Fabricii de Arme Cugir!

    Ing. Mircea Trifan

    Director General SC Fabrica de Arme Cugir


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult