Ştirea zilei

DREPT LA REPLICĂ | Fabrica de Arme Cugir va depăși problemele temporare cu care se confruntă!

Ioana Oprean

Publicat

în

De la data instalării mele în funcția de Director General al Fabricii de Arme Cugir, domnul senator Pereș nu a vizitat niciodată fabrica, nu m-a contactat niciodată și nu a avut niciodată curiozitatea să se intereseze de activitatea fabricilor din Cugir și de problemele cu care acestea se confruntă.

    Referitor la managementul SC Fabrica de Arme Cugir precizăm faptul că la data preluării fabricii în aprilie 2013, aceasta avea datorii istorice de ordinul sutelor de miliarde de lei, provenite din “managementul performant” al colegilor de partid a domnului senator. Pe parcursul ultimului an, am demarat o întreagă campanie de rentabilizare a activității fabricii, care a constat în:

    -retehnologizarea fluxurilor de producție prin investiții de peste 400.000 de euro, primele investiții făcute în Fabrica de Arme de la înființarea ei, si care își vor dovedi eficiența în următoarea perioadă.

    -renegocierea contractelor, împreună cu SN Romarm, având la baza fundamentele economice în consens cu realitățile pieței, reușind să obținem un preț mai avantajos pentru produsele noastre. Observăm cu surprindere că domnul senator este supărat că am reușit să obținem un preț mai bun pentru produsele noastre, sau probabil dânsul dorea un profit mai mare pentru partenerul străin.

    Nu este un secret faptul că anul trecut, în urma renegocierii contractelor cu partenerii tradiționali, s-a reușit prelungirea acestora până în anul 2016 , cu o creștere semnificativă a numărului de produse față de anii precedenți.

    Pentru onorarea contractelor, conducerea fabricii a solicitat prin Memorandum Guvernului României angajarea de personal suplimentar, după aprobarea acestuia  fiind angajat personal suplimentar pe parcursul ultimului an. Având în vederea situația social-economica a orașului Cugir, oare domnul senator Peres este deranjat și supărat ca 200 de familii din Cugir au asigurată o sursă de existență?

    Faptul că a fost hotărât de către conducerea fabricii ca toți salariații să meargă în concediu legal plătit pentru 10 zile, nu se datorează managementului societății, care și-a îndeplinit toate obligațiile (cantitativ, calitativ și la timp) , ci exclusiv dificultăților cu care se confruntă partenerul extern pe piața internațională.

    Menționam și faptul că atât SC Fabrica de Arme Cugir cât şi UM Cugir sunt filiale ale SN Romarm, în a cărei atribuții intră politica de relații comerciale, filialele având rol de producător, cu atribuții limitate în negocierea contractelor și comercializarea produselor.

    Ne bucură interesul arătat de domnul senator vizavi de societatea noastră și ne-ar face o deosebită plăcere ca domnia sa să se informeze direct de la sursă de problemele cu care ne confruntăm, în scopul rezolvării acestora, și îi dorim mult succes în activitatea domniei sale în cadrul Comisiei de Agricultură din Senatul României.

    În final le transmit angajaților noștri să aibă încredere că vom face toate demersurile pentru depășirea problemelor temporare cu care ne confruntăm și să aibă speranța într-un viitor bun al Fabricii de Arme Cugir!

    Ing. Mircea Trifan

    Director General SC Fabrica de Arme Cugir


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult