Două săli de judecată ale Curții de Apel Alba Iulia vor intra în reparații capitale
Două săli de judecată ale Curții de Apel Alba Iulia vor intra în reparații capitale
Principalele săli de judecată ale Curții de Apel Alba Iulia, situate la etajul al doilea al imobilului construit în urmă cu peste 100 de ani, își vor schimba în curând aspectul, prin realizarea unor reparații la finisajele interioare.
Instanța a lansat recent în SEAP procedura de atribuire a unui contract de achiziții publice estimat la peste 656.000 de lei. Achiziția publică se va finaliza cu încheierea unui contract privind executarea lucrărilor de reparații capitale la sălile de şedinţe 201 „Constantin Hamangiu” şi 213 „Vintilă Dongoroz”. De menționat că în iulie, la prima procedură simplificată pentru achiziția lucrărilor de reparații la cele două săli de judecată, aceasta a fost anulată de autoritatea contractantă pentru că propunerile tehnice ale celor 2 ofertanți au fost declarate neconforme.
Pot fi depuse oferte până în data de 23 august, la ora 15.00, iar criteriul de atribuire este cel mai bun raport calitate – preț. Lucrările de reparații nu pot fi executate concomitent la ambele săli și trebuie executate cât mai urgent, pentru a nu afecta desfășurarea activității instanței după terminarea perioadei de vacanță judecătorească. Proiectul vine în continuarea reparațiilor curente realizate anul trecut la holurile principale ale etajului 2 al clădirii.
Se are în vedere refacerea finisajelor celor două săli de judecată, cu preluarea coloristicii din holuri; pozarea ascunsă, pe cât posibil, a cablajelor aparaturilor montate pe pereți; restaurarea ferestrelor și a căptușelilor acestora, cu schimbarea foilor din exterior cu tâmplărie din lemn stratificat cu geam termopan; reabilitarea parchetului și a binelor (podiumurile completelor de judecată). Vor fi executate lucrări de reparații curente în valoare de 290.647,15 lei la sala 201, respectiv în sumă totală de 365.713,72 de lei, la sala 213, la care se adaugă TVA.
Cele două săli de şedinţe au o înălţime utilă de circa 7 metri. Pe pereţii acestora sunt montate, în canale de plastic, circuite de la reţeaua LAN şi de la instalaţia de ascultare, care pun un accent negativ asupra finisajelor acestor două săli de şedinţe. La una dintre săli, ferestrele sunt din lemn cu două rânduri de cercevele. Fiind într-o stare avansată de degradare, sunt pierderi mari de căldură prin aceste ferestre pe perioada rece a anului. Finisajele interioare la pereţi, la tavane şi la elementele decorative de la tavanele acestor două săli de şedinţe prezintă, de asemenea, degradări multiple.
Curtea de Apel Alba Iulia, care deservește cetățenii din județele Alba, Hunedoara și Sibiu, funcționează într-un imobil monument-istoric.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]










