Două persoane din Cugir, mamă și fiu, condamnate definitiv la închisoare cu suspendare pentru trafic de droguri
Curtea de Apel Alba Iulia a pronunțat decizia definitivă într-un dosar de trafic de droguri în care au fost judecate două persoane din Cugir.
Romoşan Monica şi Romoşan Mihai Raul, mamă și fiu, au primit, în final, închisoare cu suspendare pentru deţinere, vânzare şi punerea la dispoziţie a unei locuinţe pentru consum de droguri de risc (cannabis). Famila Romoşan din Cugir a fost trimisă în judecată în ianuarie 2017. La instanța de fond, Tribunalul Alba, Romoșan Mihai Raul a primit închisoare cu executare. Potrivit deciziei Curții de Apel, pronunțată în 18 august 2017, acesta a fost condamnat la 2 ani și 8 luni de închisoare cu suspendarea executării sub supraveghere pe o perioadă de 3 ani și 4 luni. Tânărul mai trebuie să efectueze un număr de 70 de zile de muncă în folosul comunității. Instanța a mai dispus confiscarea de la inculpat a cantității de 36,6 g cannabis și a constatat încetarea măsurii arestului la domiciliu.
Mama acestuia, Romoşan Monica a rămas cu pedeapsa decisă de Tribunal – 1 an şi 8 luni de închisoare cu suspendare sub supraveghere. De asemenea, și aceasta trebuie să efectueze 60 de zile de muncă neremunerată în folosul comunităţii. În plus, au mai fost confiscate de la inculpați următoarele bunuri: cantitatea de 21,1 grame cannabis, un cântar electronic, un foarfece, o placă de lemn, un dispozitiv pentru mărunţit (grinder), un recipient, 292,5 fragmente vegetale care conţin tetrahidrocannabinol, 4,4 grame seminţe de cannabis în amestec cu fragmente vegetale, un dispozitiv pentru fumat (bonc), un ghiozdan, o mască din cauciuc şi suma de 4.800 lei. În legătură cu cel de-al treilea inculpat, Romoşan Mihai, aflat în arest preventiv, Tribunalul a dispus disjungerea cauzei şi formarea unui nou dosar pentru continuarea judecăţii. În legătură cu situaţia acestuia s-au solicitat informaţii suplimentare de la Curtea Federală de Justiţie din Germania.
În acest dosar, procurori DIICOT Alba Iulia şi poliţişti de la BCCO au efectuat în 10 noiembrie 2016 o percheziţie la domiciliul celor trei inculpaţi. Romoşan Mihai Raul, de 27 de ani, a fost reţinut şi arestat preventiv. Anchetatorii au descoperit atunci ”masă vegetală” (cannabis) şi obiecte destinate consumului de droguri. Tânărul se ocupa în activitatea infracţională şi cu vânzarea de droguri către alţi consumatori din Cugir. Drogurile se consumau de multe ori la locuinţa celor trei persoane. Activitatea infracţională a inculpatului Romoşan Mihai (tatăl), de 46 de ani, a continuat şi după arestarea fiului său, astfel încât DIICOT Alba Iulia a propus arestarea preventivă a acestuia. Cererea a fost aprobată la Tribunalul Alba, unde s-a emis un mandat de arestare, acesta fiind și în prezent după gratii.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








