Două noi cazuri de COVID-19, în Cugir, în ultima săptămână: Spitalul Orășenesc, dotat cu aparatură pentru testarea prezenței coronavirusului
Două cazuri noi de coronavirus, depistate în Cugir în ultima săptâmână. Spitalul Orășenesc Cugir deține aparatură pentru testarea prezenței virusului COVID-19.
Potrivit informațiilor furnizate de Comitetului Local pentru Situații de Urgență, în perioada 19-26 iunie la nivelul orașului Cugir au fost confirmate două cazuri noi de îmbolnăviri cu Covid 19. Cele două persoane depistate pozitiv sunt internate la spitalele din Alba Iulia și Aiud. În total, în perioada pandemiei de coronavirus, în Cugir au fost infectați cu virusul SARS Cov-19 un număr de 44 de locuitori, dintre care doi au decedat, iar 40 s-au vindecat.
Conform situației prezentate de Spitalului Orășenesc Cugir, în ultima săptămână au fost recoltate probe de la un număr de 32 de persoane. În viitor, capacitatea de depistare a noului coronavirus va crește la nivel local, întrucât Spitalul Orășenesc Cugir nu va mai fi nevoit să trimită probele prelevate către alte laboratoare. Instituția a fost dotată cu un aparat Real TIme PCR care va fi pus în funcțiune în maxim două săptămâni, după amenajarea spațiului și instruirea personalului.
De la ultima raportare, au ieșit din izolare 32 de familii cu 75 de persoane, în timp ce, în același interval, au intrat în izolare la domiciliu 12 de familii cu 20 de persoane. Dintre acestea, două familii cu trei persoane sunt contacti direcți ai persoanelor infectate, iar restul, reprezintă cetățeni cu domiciliul în Cugir, întorși din străinătate. În momentul de față, din totalul izolatilor la domiciliu, 37 persoane sunt în situații vulnerabile, motiv pentru care primesc zilnic porții de hrană.
Pe parcursul acestei săptămâni, SPAS Cugir a onorant un număr de 6 comenzi venite din partea varstinicilor singuri și vulnerabili pentru achiziționarea de alimente și medicamente.
Începând de luni, asistenții serviciului social vor începe distribuirea a altor 249 de pachete cu produse de igienă către persoanele vulnerabile, adică: beneficiari de ajutor social, alocații de susținere, pensii sociale și persoanele cu indemnizații de handicap.
Cetățenii sunt atenționați să respecte cu multă responsabilitate măsurile de protecție și distanțare fizică, CLSU Cugir atrăgând atenția că încă există pericolului epidemilogic.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]
25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade
Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. O atenționare meteorologică Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic va fi […]
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate. Zeci de mii de […]








