Două firme, din Aiud și Ocna Mureș, amendate cu 50.000 de lei de ITM Alba, pentru muncă ”la negru”. Au fost descoperite cu cinci persoane muncind fără forme legale de angajare
Două firme din județul Alba, una din Ocna Mureș iar alta din Aiud, au fost sancţionate de inspectorii ITM pentru că au fost depistate având la muncă persoane fără forme legale de angajare. În perioada 7-11 august 2017, au fost controlate în total 47 de unităţi comerciale din județ și au fost aplicate amenzi în valoare totală de 55.000 de lei și 7 avertismente.
Controalele efectuate de inspectorii ITM săptămâna trecută s-au lăsat cu amenzi în valoare totală de 50.000 de lei pentru două firme din Alba, care aveau, în total, 5 muncitori la negru.
Societățile sancționate sunt:
SC COMAN CONSTRUCT PLUS SRL, Ocna Mureș – 4 persoane – 40.000 lei
SC ZICO BRANDS SRL, Aiud – 1 persoana – 10.000 lei
În domeniul relațiilor de muncă s-au efectuat controale la 35 de unităţi, cu un număr total de 592 de angajaţi. Pe lângă cele două amenzi aplicate la cele două firme, inspectorii ITM au mai aplicat 1 avertisment și o amendă de 1.500 de lei pentru nereguli depistate la altă firmă.
În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, au fost controlate 12 unităţi comerciale şi constatate 23 de deficienţe. Inspectorii ITM au formulat 6 avertismente şi aplicat o amendă în valoare de 3.500 de lei. (A.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune
Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune Temperaturile extreme și consumul tot mai ridicat de apă potabilă, folosită inclusiv pentru activități agricole, au determinat operatorul regional SC APA CTTA SA Alba să introducă un program temporar și actualizat de furnizare a apei în mai multe localități […]
Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național
Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba sunt așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național de Bacalaureat 2026. Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2026, începe luni, 29 iunie, cu proba scrisă […]
Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea Un bărbat de 58 de ani, din Alba Iulia, a fost depistat de polițiștii din municipiu în timp ce se afla la volanului unui autoturism pe DJ 107. Conform IPJ Alba, la data de 26 iunie 2026, în jurul orei 07.20, […]









