Actualitate

Donald Trump amenință că retrage SUA din NATO dacă statele membre nu își plătesc „taxele” : „Au profitat de noi”

Bera Larisa

Publicat

în

Donald Trump amenință că retrage SUA din NATO dacă statele membre nu își plătesc „taxele”: „Au profitat de noi”

Donald Trump, președintele american a declarat într-un interviu acordat druminică pentru NBC că se va gândi categoric ca SUA să părăsească NATO dacă statele membre ale alianței nord-atlantice nu își vor respecta angajamentul privind cheltuielile militare.

Citește și: Donald Trump, record istoric: A obținut cele mai multe voturi într-un scrutin prezidenţial de către un candidat republican

NBC: – Vă angajați ca SUA să rămână membru NATO în timpul mandatului dvs?

Donald Trump: – Trebuie să-și plătească facturile (alocările bugetare ale statelor membre NATO în domeniul apărării). Dacă le plătesc, categoric.

– Și dacă nu le plătesc?

– NATO a profitat de noi. Uitați, sunt două lucruri. În primul rând, țările europene au profitat de noi în comerț, țările europene nu au cumpărat de la noi mașini, nu au luat produsele alimentare, nu iau nimic, e o rușine. Și pe deasupra, noi îi apărăm. Am adus sute de miliarde de dolari în NATO doar prin atitudinea intransigentă, le-am spus țărilor ‘Nu o să vă apăr dacă nu plătiți’ și au început să plătească. Dacă își plătesc facturile (alocările din PIB pentru apărare, n.red.) și dacă eu cred că ne tratează corect, atunci răspunsul este că aș rămâne categoric în NATO.

– Și dacă nu, ați lua în calcul posibilitatea ieșirii din NATO?

– Categoric, da. Categoric.

Ce este „taxa” cerută de Trump

Statele membre NATO s-au angajat în 2014, la un summit în Țara Galilor, să atingă în decurs de zece ani obiectivul de a aloca 2% din PIB-ul intern pentru apărare. Conform unei prognoze realizată de Financial Times, 8 membri nu vor îndeplini anul acesta ținta de cheltuieli: Spania, Luxemburg, Slovenia, Belgia, Canada, Italia, Portugalia, Croația.

Conform unei analize NATO prezentate de TVR, pe 21 martie,, România a alocat 2,5% din PIB pe Apărare în 2023, dar a reuşit să cheltuiască doar 1,6%.

În mandatul precedent de președinte al Americii, Donald Trump califica în 2018 drept „delincvente” ţările NATO care alocă mai puţin de 2% din PIB pentru apărare.

„Din punctul meu de vedere, (aceste ţări) sunt delincvente, deoarece Statele Unite s-au văzut nevoite să plătească pentru ele”, a comentat Trump în timpul unui dejun de lucru cu secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg. „’Multe ţări nu plătesc atât cât ar trebui şi, sincer, multe ţări ne datorează o sumă uriaşă de bani din anii precedenţi’”, a susţinut Trump.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult

Actualitate

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din localitatea Stânceni, județul Mureș, a fost depistat de polițiști conducând un autoturism, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Incidentul s-a petrecut în noaptea de 26 spre 27 iunie […]

Citește mai mult