Donald Trump amenință că retrage SUA din NATO dacă statele membre nu își plătesc „taxele” : „Au profitat de noi”
Donald Trump amenință că retrage SUA din NATO dacă statele membre nu își plătesc „taxele”: „Au profitat de noi”
Donald Trump, președintele american a declarat într-un interviu acordat druminică pentru NBC că se va gândi categoric ca SUA să părăsească NATO dacă statele membre ale alianței nord-atlantice nu își vor respecta angajamentul privind cheltuielile militare.
Citește și: Donald Trump, record istoric: A obținut cele mai multe voturi într-un scrutin prezidenţial de către un candidat republican

NBC: – Vă angajați ca SUA să rămână membru NATO în timpul mandatului dvs?
Donald Trump: – Trebuie să-și plătească facturile (alocările bugetare ale statelor membre NATO în domeniul apărării). Dacă le plătesc, categoric.
– Și dacă nu le plătesc?
– NATO a profitat de noi. Uitați, sunt două lucruri. În primul rând, țările europene au profitat de noi în comerț, țările europene nu au cumpărat de la noi mașini, nu au luat produsele alimentare, nu iau nimic, e o rușine. Și pe deasupra, noi îi apărăm. Am adus sute de miliarde de dolari în NATO doar prin atitudinea intransigentă, le-am spus țărilor ‘Nu o să vă apăr dacă nu plătiți’ și au început să plătească. Dacă își plătesc facturile (alocările din PIB pentru apărare, n.red.) și dacă eu cred că ne tratează corect, atunci răspunsul este că aș rămâne categoric în NATO.
– Și dacă nu, ați lua în calcul posibilitatea ieșirii din NATO?
– Categoric, da. Categoric.
Ce este „taxa” cerută de Trump
Statele membre NATO s-au angajat în 2014, la un summit în Țara Galilor, să atingă în decurs de zece ani obiectivul de a aloca 2% din PIB-ul intern pentru apărare. Conform unei prognoze realizată de Financial Times, 8 membri nu vor îndeplini anul acesta ținta de cheltuieli: Spania, Luxemburg, Slovenia, Belgia, Canada, Italia, Portugalia, Croația.
Conform unei analize NATO prezentate de TVR, pe 21 martie,, România a alocat 2,5% din PIB pe Apărare în 2023, dar a reuşit să cheltuiască doar 1,6%.
În mandatul precedent de președinte al Americii, Donald Trump califica în 2018 drept „delincvente” ţările NATO care alocă mai puţin de 2% din PIB pentru apărare.
„Din punctul meu de vedere, (aceste ţări) sunt delincvente, deoarece Statele Unite s-au văzut nevoite să plătească pentru ele”, a comentat Trump în timpul unui dejun de lucru cu secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg. „’Multe ţări nu plătesc atât cât ar trebui şi, sincer, multe ţări ne datorează o sumă uriaşă de bani din anii precedenţi’”, a susţinut Trump.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]
INCENDIU pe DN1, zona Dumbrava: Un autotren, care transporta carton, cuprins de flăcări Un autotren ar fi fost cuprins de flăcări, pe DN1, zona Dumbrava, miercuri, 24 iunie 2026. Potrivit ISU Alba, secția de pompieri Aiud intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe DN1, zona Dumbrava. Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă […]









