Doi tineri din Bistra, de 23 respectiv 26 de ani, REȚINUȚI de polițiști pentru braconaj, după ce au împușcat, ilegal, un cerb. Sesizarea a fost făcută de către un paznic
Poliţiştii specializați în protejarea fondului cinegetic au reţinut doi tineri din comuna Bistra, bănuiţi de braconaj. Autoturismul şi arma folosite la comiterea infracțiunii au fost indisponibilizate, în vederea confiscării.
Potrivit IPJ Alba, la data de 27 aprilie a.c., poliţiştii Serviciului Arme, Explozivi, Substanţe Periculoase din Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba au luat măsura reţinerii faţă de doi tineri, de 26 şi 23 de ani, din comuna Bistra, judeţul Alba, ce sunt bănuiţi de comiterea unei fapte de braconaj cinegetic.
În noaptea de 26/27 aprilie a.c., poliţiştii Secţiei 9 Poliţie Rurală Cîmpeni au fost sesizaţi de către un paznic de vânătoare al Fondului Cinegetic 4 Valea Bistrii, cu privire la faptul că este posibil ca pe fondul de vânătoare să fi avut loc o faptă de braconaj.
Patrula din cadrul Secţiei 9 Poliţie Rurală Cîmpeni s-a deplasat imediat în zonă, iar în urma verificărilor efectuate a identificat un autoturism de teren, condus de un tânăr de 26 de ani, din Bistra.
Cu ocazia controlului efectuat, poliţiştii au găsit, în autoturism, leşul unui cerb precum şi o armă de vânătoare.
În urma cercetărilor efectuate împreună cu poliţiştii Serviciului Arme, Explozivi, Substanţe Periculoase din IPJ Alba a rezultat că, în noaptea de 26/27 aprilie a.c., şoferul autoturismului, împreună cu un alt tânăr, de 23 de ani, din Bistra, deţinător legal de armă, ar fi participat la o vânătoare fără a deţine autorizaţie, în afara perioadei legale de vânătoare şi folosind dispozitive de iluminare. Astfel ar fi împușcat un cerb a cărui valoare a fost estimată la 12.000 de euro.
Poliţiştii le-au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunilor de braconaj cinegetic şi uz de armă letală fără drept, urmând să fie prezentaţi Parchetului de pe lângă Judecătoria Cîmpeni, pentru dispunerea măsurilor legale.
Totodată au luat măsura indisponibilizării, în vederea confiscării, a autoturismului şi armei folosite la comiterea infracțiunilor.
Cercetările sunt continuate.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)