Doi localnici din Crăciunelu de Jos, AMENDAȚI cu 5.000 de lei pentru că au depozitat deșeuri menajere pe un câmp. Ce alte sancțiuni au aplicat polițiștii
Doi localnici din Crăciunelu de Jos au fost AMENDAȚI cu 5.000 de lei pentru că au depozitat deșeuri menajere pe un câmp. Ce alte sancțiuni au aplicat polițiștii.
La data de 2 februarie 2023, între orele 09,00 – 14,00, polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Blaj au organizat, pe raza comunei Crăciunelu de Jos, o acțiune de creștere a siguranței publice și prevenire a faptelor de natură penală sau contravențională.
Cu ocazia acțiunii, polițiștii au legitimat 50 de persoane și au verificat 46 de autovehicule.
Au fost constatate 17 abateri de natură contravențională, care au fost sancționate cu amenzi în valoare de 9.290 lei, din care 9 la OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, 6 la Legea 61/1991 privind sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice și două la OUG 92 din 2021 privind regimul deșeurilor.
De exemplu, cu ocazia acțiunii, au fost identificați doi cetățeni, din comuna Crăciunelu de Jos, care au depozitat deșeuri menajere pe un câmp, în apropierea locuinței lor. Cei doi au fost sancționați contravențional, în conformitate cu prevederile OUG 92 din 2021, cu amenzi în valoare totală de 5.000 de lei.
La acțiune, polițiștii au fost sprijiniți de reprezentanți ai administrației publice locale.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari