DOCUMENT | Serviciul de transport public din Municipiul Alba Iulia a fost subvenționat cu aproape 1 milion de euro, în primele patru luni ale anului 2021
DOCUMENT | Serviciul de transport public din Municipiul Alba Iulia a fost subvenționat cu aproape 1 milion de euro, în primele patru luni ale anului 2021
Primăria Municipiului Alba Iulia a publicat pe website-ul instituției un raport privind cheltuielile cu transportul public în primele patru luni ale anului 2021. Raportul este defalcat în două categorii : „cheltuieli cu transportul public – contribuție” și „cheltuieli cu transportul public – subvenție”.
Într-un exercițiu de transparență asumat de către administrația locală actuală, Primăria Municipiului Alba Iulia publică, pe website-ul propriu, date și documente din care reies sumele ce au fost cheltuite de către instituție, pentru o mai bună și corectă informare a cetățenilor.
Într-un articol anterior, ZiarulUnirea.ro, a prezentat cititorilor un raport de cheltuieli cu privire la sumele alocate pentru întreținerea spațiilor verzi din Municipiul Alba Iulia, sume ce au ajuns în conturile celor două firme prestatoare de servicii specifice.
Citește și : DOCUMENT | Câți bani au ajuns în conturile firmelor prestatoare de servicii de întreținere a spațiilor verzi din Municipiul Alba Iulia, în primele patru luni din 2021
Din datele prezentate de instituție în raportul „cheltuieli cu transportul public – contribuție” aflăm că Primăria Municipiului Alba Iulia a CONTRIBUIT la serviciul de transport public, în perioada ianuarie – aprilie 2021, cu suma de 2.459.543,50 lei, aproximativ 499.907,21 euro, calculat la un curs de 4,92 lei / euro, la data publicării acestui articol ( 08.06.2021 ).
Din datele prezentate de instituție în raportul „cheltuieli cu transportul public – subvenție” aflăm că Primăria Municipiului Alba Iulia a SUBVENȚIONAT serviciul de transport public , în perioada ianuarie – aprilie 2021, cu suma de 4.900.000,00 lei, aproximativ 995.934,95 euro, calculat la un curs de 4,92 lei / euro, la data publicării acestui articol ( 08.06.2021 ).
Astfel cheltuiala totală a Primăriei Municipiului Alba Iulia cu serviciul de transport public, în primele patru luni ale anului 2021, se ridică la un total de 7.359.543,5 lei ( contribuție + subvenție ), aproximativ 1.495.842 euro, calculat la un curs de 4,92 lei / euro, la data publicării acestui articol ( 08.06.2021 ).
Notă: documentele prezentate în prezentul articol reprezintă capturi de ecran realizate pe website-ul Primăriei Municipiului Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]











