DOCUMENT | Serviciul de transport public din Municipiul Alba Iulia a fost subvenționat cu aproape 1 milion de euro, în primele patru luni ale anului 2021
DOCUMENT | Serviciul de transport public din Municipiul Alba Iulia a fost subvenționat cu aproape 1 milion de euro, în primele patru luni ale anului 2021
Primăria Municipiului Alba Iulia a publicat pe website-ul instituției un raport privind cheltuielile cu transportul public în primele patru luni ale anului 2021. Raportul este defalcat în două categorii : „cheltuieli cu transportul public – contribuție” și „cheltuieli cu transportul public – subvenție”.
Într-un exercițiu de transparență asumat de către administrația locală actuală, Primăria Municipiului Alba Iulia publică, pe website-ul propriu, date și documente din care reies sumele ce au fost cheltuite de către instituție, pentru o mai bună și corectă informare a cetățenilor.
Într-un articol anterior, ZiarulUnirea.ro, a prezentat cititorilor un raport de cheltuieli cu privire la sumele alocate pentru întreținerea spațiilor verzi din Municipiul Alba Iulia, sume ce au ajuns în conturile celor două firme prestatoare de servicii specifice.
Citește și : DOCUMENT | Câți bani au ajuns în conturile firmelor prestatoare de servicii de întreținere a spațiilor verzi din Municipiul Alba Iulia, în primele patru luni din 2021
Din datele prezentate de instituție în raportul „cheltuieli cu transportul public – contribuție” aflăm că Primăria Municipiului Alba Iulia a CONTRIBUIT la serviciul de transport public, în perioada ianuarie – aprilie 2021, cu suma de 2.459.543,50 lei, aproximativ 499.907,21 euro, calculat la un curs de 4,92 lei / euro, la data publicării acestui articol ( 08.06.2021 ).
Din datele prezentate de instituție în raportul „cheltuieli cu transportul public – subvenție” aflăm că Primăria Municipiului Alba Iulia a SUBVENȚIONAT serviciul de transport public , în perioada ianuarie – aprilie 2021, cu suma de 4.900.000,00 lei, aproximativ 995.934,95 euro, calculat la un curs de 4,92 lei / euro, la data publicării acestui articol ( 08.06.2021 ).
Astfel cheltuiala totală a Primăriei Municipiului Alba Iulia cu serviciul de transport public, în primele patru luni ale anului 2021, se ridică la un total de 7.359.543,5 lei ( contribuție + subvenție ), aproximativ 1.495.842 euro, calculat la un curs de 4,92 lei / euro, la data publicării acestui articol ( 08.06.2021 ).
Notă: documentele prezentate în prezentul articol reprezintă capturi de ecran realizate pe website-ul Primăriei Municipiului Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]











