Doar 2,2% dintre românii vaccinați cu ambele doze de vaccin s-au infectat cu Coronavirus: Raport INSP
Doar 2,2% dintre românii vaccinați, adică aproximativ 140.000 de persoane, au făcut COVID-19 după administrarea ambelor doze, arată un raport INSP.
Procentajul deceselor ajunge la 0,02%, potrivit raportului care analizează perioada 27 decembrie 2020 – 31 octombrie 2021.
Conform INSP, 20,5% din totalul persoanelor testate în perioada 27 decembrie 2020 – 30 septembrie 2021 au fost persoane vaccinate.
Dintre cele 1.107.099 persoane vaccinate care s-au testat în acestă perioadă, doar 16,2% au avut un test pozitiv de infecție cu virusul SARS-CoV-2.
După prima doză de vaccin, 34.101 persoane (0,6% din totalul persoanelor vaccinate cu prima doză) au avut un test pozitiv de infecție cu virusul SARS-CoV-2. 75,6% dintre acestea au fost vaccinate cu Pfizer Biontech, 5,4% au fost vaccinate cu Moderna și 19,0% au fost vaccinate cu Astra Zeneca.
9,1% din persoane nu s-au prezentat la doza a doua și au fost confirmate la peste 28 de zile și până la 180 de zile de la administrarea primei doze.
În aceeași perioadă, 604 persoane (1,8% din totalul persoanelor testate pozitiv) au murit. Dintre acestea, 505 (83,6%) erau vaccinate cu Pfizer, 56 (9,3%) cu Moderna și 43 (7,1%) cu Astra Zeneca.
Datele referitoare la cei vaccinați cu ambele doze scot la iveală că 140.470 de persoane (2,2% din cei cu schemă completă de vaccinare) au avut un test pozitiv.
69,8% dintre acestea au fost vaccinate cu Pfizer Biontech, 4,8% au fost vaccinate cu Moderna, 11,9% cu Astra Zeneca și 13,4% cu Johnson&Johnson.
1.264 persoane (0,02% din totalul persoanelor care au avut un test pozitiv după administrarea celei de-a doua doze de vaccin) au murit.
Dintre acestea, 881 (69,8%) erau vaccinate cu Pfizer, 70 (4,8%) cu Moderna, 56 (12,0%) cu Astra Zeneca, iar 257 (13,4%) cu Johnson&Johnson.
INSP precizează că niciun deces nu a fost cauzat de vaccinare, potrivit Mediafax.
După doza „booster”, în perioada 28 septembrie 2021 – 31 octombrie 2021, 4.559 persoane (0,5% din totalul persoanelor vaccinate) au avut un test pozitiv. 94,4% dintre acestea au fost vaccinate cu Pfizer Biontech și 5,6% au fost vaccinate cu Moderna. INSP precizează că rapelul s-a făcut și pentru persoanele vaccinate cu Astra Zeneca tot cu vaccin Pfizer Biontech sau Moderna.
Sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
Când se dau pensiile în luna iulie 2026, prin Poștă și când intră banii pe card? Peste 4,8 milioane de pensionari așteaptă în fiecare lună calendarul plăților pentru a ști exact când vor intra în posesia banilor. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, același ca în lunile precedente, atât […]
VIDEO | Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”
Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare” Călin Georgescu, fostul candidat la alegerile prezidențiale, a lansat duminică un atac dur la adresa Guvernului Veștea, susținând că parlamentarii nu ar trebui să voteze un executiv condus de acesta și […]
MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen
MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen Ministerul Educaţiei a anunţat la sfârșitul săptămânii că peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris pentru a susţine Evaluarea Naţională 2026, în 2.956 de unităţi de învăţământ/centre de […]