Doar 2,2% dintre românii vaccinați cu ambele doze de vaccin s-au infectat cu Coronavirus: Raport INSP
Doar 2,2% dintre românii vaccinați, adică aproximativ 140.000 de persoane, au făcut COVID-19 după administrarea ambelor doze, arată un raport INSP.
Procentajul deceselor ajunge la 0,02%, potrivit raportului care analizează perioada 27 decembrie 2020 – 31 octombrie 2021.
Conform INSP, 20,5% din totalul persoanelor testate în perioada 27 decembrie 2020 – 30 septembrie 2021 au fost persoane vaccinate.
Dintre cele 1.107.099 persoane vaccinate care s-au testat în acestă perioadă, doar 16,2% au avut un test pozitiv de infecție cu virusul SARS-CoV-2.
După prima doză de vaccin, 34.101 persoane (0,6% din totalul persoanelor vaccinate cu prima doză) au avut un test pozitiv de infecție cu virusul SARS-CoV-2. 75,6% dintre acestea au fost vaccinate cu Pfizer Biontech, 5,4% au fost vaccinate cu Moderna și 19,0% au fost vaccinate cu Astra Zeneca.
9,1% din persoane nu s-au prezentat la doza a doua și au fost confirmate la peste 28 de zile și până la 180 de zile de la administrarea primei doze.
În aceeași perioadă, 604 persoane (1,8% din totalul persoanelor testate pozitiv) au murit. Dintre acestea, 505 (83,6%) erau vaccinate cu Pfizer, 56 (9,3%) cu Moderna și 43 (7,1%) cu Astra Zeneca.
Datele referitoare la cei vaccinați cu ambele doze scot la iveală că 140.470 de persoane (2,2% din cei cu schemă completă de vaccinare) au avut un test pozitiv.
69,8% dintre acestea au fost vaccinate cu Pfizer Biontech, 4,8% au fost vaccinate cu Moderna, 11,9% cu Astra Zeneca și 13,4% cu Johnson&Johnson.
1.264 persoane (0,02% din totalul persoanelor care au avut un test pozitiv după administrarea celei de-a doua doze de vaccin) au murit.
Dintre acestea, 881 (69,8%) erau vaccinate cu Pfizer, 70 (4,8%) cu Moderna, 56 (12,0%) cu Astra Zeneca, iar 257 (13,4%) cu Johnson&Johnson.
INSP precizează că niciun deces nu a fost cauzat de vaccinare, potrivit Mediafax.
După doza „booster”, în perioada 28 septembrie 2021 – 31 octombrie 2021, 4.559 persoane (0,5% din totalul persoanelor vaccinate) au avut un test pozitiv. 94,4% dintre acestea au fost vaccinate cu Pfizer Biontech și 5,6% au fost vaccinate cu Moderna. INSP precizează că rapelul s-a făcut și pentru persoanele vaccinate cu Astra Zeneca tot cu vaccin Pfizer Biontech sau Moderna.
Sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi VREMEA în România până în 20 iulie 2026: Vreme foarte caldă, dar și episoade cu ploi și furtuni. Prognoza mateo pe 4 săptămâni actualizată
Cum va fi VREMEA în România până în 20 iulie 2026: Vreme foarte caldă, dar și episoade cu ploi și furtuni. Prognoza mateo pe 4 săptămâni actualizată Până în 20 iulie 2026, vremea în România va fi foarte caldă, dar și cu episoade cu ploi și furtuni, conform prognozei meteo pe 4 săpătămâni, actualizată, prezentată […]
Indexare pensii 2027 | Majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari începând de anul viitor
Majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari începând de anul viitor Indexarea pensiilor începând din 2027, digitalizarea completă a serviciilor destinate pensionarilor și extinderea serviciilor sociale în mediul rural se numără printre măsurile prevăzute în programul de guvernare al Cabinetului Veștea pentru domeniul muncii și protecției sociale. Potrivit documentului, Casa Națională de Pensii […]
A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]









