Divizionarele terțe din județ, în vacanță până în 18 ianuarie | Industria Galda de Jos, încă nu știe dacă va continua în Liga a 3-a
22 noiembrie 2020 este data ultimului joc oficial susținut de o echipă din Alba în acest sezon, Industria Galda de Jos – Avântul Reghin 1-3, după ce, cu câteva zile înainte se disputaseră restanțele CSO Cugir – Sănătatea Cluj 3-3 și Industria Galda de Jos – CS Ocna Mureș 1-3 (în 18 noiembrie).
Așadar, vacanța a pus stăpânire pe divizionarele terțe din județ, în condițiile în care dintre cele 4 grupări doar CS Ocna Mureș a mai continuat antrenamentele în această perioadă. Oficial CSO Cugir (locul doi, 23 de puncte), Unirea Alba Iulia (locul 6, 13 puncte), CS Ocna Mureș (locul 9, șase puncte) și Industria Galda de Jos (locul 10, 4 puncte) au sistat pregătirile și au fixate reunirile pe 18 ianuarie. Asta cu amendamentul că în cazul grupării găldene sunt mari semne de întrebare în privința continuării activității, în 15 ianuarie asteptându-se un verdict din partea aleșilor locali dacă vor continua sau nu finanțarea..
Startul sezonului de primăvară este fixat la mijlocul lunii martie a anului viitor, cu meciurile din etapa a 11-a a Seriei a 9-a și este clar că nici reunirile nu se vor produce devreme, reluarea pregătirilor urmând să se producă undeva în a doua parte a lunii ianuarie, mai precis luni, 18 ianuarie, cu inceritudinea ce planează asupra Industriei Galda de Jos.
Așadar, o nouă pauză prelungită pentru conjudețene (noiembrie 2020 – martie 2021), venită după o altă îndelungată stopare a actuvității în cursul acestui an. În martie 2020, după disputarea unui singur meci din retur, din cauza pandemiei, s-a decis înghețarea campionatului, fotbalul revenind abia în luna septembrie.
Oricum, cel puțin trei dintre reprezentantele Albei mai au de susținut în partea secundă a campionatului numai 8 întâlniri, singura care ar putea ajunge la 12 întâlniri fiind CS Cugir, ce are șanse majore să participe la barajul de promovare în Liga a 2-a. Stagiunea se va încheia pe 30 aprilie, iar barajele sunt prevăzute în 8 și 15 mai, respectiv 22 și 29 mai.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO | Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură
Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură Federația Română de Orientare a stabilit componența loturilor naționale care urmează să reprezinte România la două competiții internaționale de anvergură care vor avea loc în perioada imediat următoare. Astfel în perioada 14-20 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Sportacum 5 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților