Direcția de Sănătate Publică și Spitalul Judeţean de Urgenţă Alba promovează alimentația la sân
Direcţia de Sănătate Publică Alba, în parteneriat cu Spitalul Judeţean de Urgenţă Alba, consiliile locale care au în structură asistenţa medicală comunitară şi voluntari, marchează în perioada 1-7 August 2012, Săptămâna Mondială a Alimentaţiei la Sân prin organizarea campaniei cu sloganul: “Înţelegerea trecutului – Planificarea viitorului”.
Tema campaniei este ”Celebrarea a 10 ani a Strategiei Globale a OMS/UNICEF pentru alimentaţia sugarilor şi copiilor mici ”
”În această perioadă, la nivelul Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba, prin asistente medicale de pe secţiile de obstetrică ginecologie şi nou născuţi, precum şi voluntari instruiţi, se vor derula activităţi de promovare a alimentaţiei la sân. Aceste activităţi se derulează cu acordul conducerii unităţii sanitare”, anunță purtătorul de cuvânt al DSP Alba, dr. Cristina Galoș.
*Ce este Strategia Globală?
Organizaţia Mondială a Sănătăţii şi UNICEF au lansat şi au dezvoltat „Strategia Globală pentru alimentaţia bebeluşilor şi copiilor mici” în anul 2002, reafirmând cele 4 ţinte Innocenti stabilite în 1995 şi au adăugat ţinte suplimentare. Strategia globală a identificat o nevoie clară pentru practici de alimentaţie optimale pentru reducerea malnutriţiei şi a sărăciei. Este bazată pe o abordare orientată în jurul drepturilor omului şi cere dezvoltarea unor politici complete pentru alimentaţia bebeluşilor şi copiilor mici. Oferă sfaturi cu privire la protecţia, promovarea şi suportul acordat alăptării la sân în primele 6 luni şi continuării acesteia până la 2 ani, împreună cu o alimentaţie diversificată cu începere de la vârsta de 6 luni.
*Obiectivele campaniei
– A recapitula ce s-a întâmplat cu alimentaţia sugarilor şi copiilor mici în ultimii 20 de ani.
– A celebra succesele şi împlinirile naţionale, regionale şi globale şi prezentarea activităţii naţionale la nivel global.
– A evalua nivelurile de implementare ale strategiei globale pentru alimentaţia bebeluşilor şi copiilor mici.
– A încuraja acoperirea lacunelor rămase între politicile şi programele de promovare a alimentaţiei la sân.
– A atrage atenţia publicului asupra nivelului politicii şi programelor alimentaţiei la sân şi alimentaţiei copiilor.
”Ministerul Sănătăţii şi Institutul Naţional de Sănătate Publică asigură finanţarea, coordonarea, analiza şi evaluarea rezultatelor Campaniei. Acţiunile de Informare – Educare – Comunicare planificate la nivelul judeţului, vor sublinia importanţa alăptatului la sân pentru mame, copii şi societate în general”, precizează dr. Horia Timiș, directorul DSP Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Codul rutier 2026 | Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea
Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea Începând cu 1 iulie 2026, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, pentru conducătorii auto cărora le-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce nu va mai fi susținut la Serviciul Rutier. Testarea va fi susținută la sediul oricărui serviciu […]
PENSII 2026 | Data plății pensiilor, schimbată în luna iulie: Când își vor primi pensionarii banii
Data plății pensiilor, schimbată în luna iulie 2026: Când își vor primi pensionarii banii Pensionarii din România care își primesc pensia prin virament bancar vor beneficia de o modificare a calendarului de plată în luna iulie 2026. Potrivit Casei Naționale de Pensii Publice (CNPP), în această lună, banii ar putea fi virați mai devreme decât […]
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?”
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?” Recent a fost depusă o solicitare oficială de îndepărtare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia de către […]









