Direcția de Sănătate Publică Alba primește, în 2017, peste 25 de milioane de lei pentru finanțarea sistemului sanitar județean
Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba primește de la Ministerul Sănătății, în 2017, peste 25 de milioane de lei pentru plata asistenților comunitari, finanțarea unităților medico-sanitare, a cabinetelor de medicină școlară și a programelor de sănătate care vor fi derulate în spitale.
”Bugetul DSP Alba este public, însă nu vrem ca populația județului care ne accesează site-ul să rămână doar cu denumirea indicatorilor și cu niște cifre seci. Astfel, pentru o activitate cât mai transparentă explicăm, pe scurt, pentru ce vor fi alocați primii bani veniți de la Ministerului Sănătății. Sumele cuprind cheltuieli de funcționare și personal, iar în perioada următoare vor fi alocate alte resurse pentru reparații și dotări la spitale”, a declarat directorul DSP Alba, Alexandru Sinea.
Astfel, Ministerul Sănătății a alocat prin DSP Alba 500.000 de lei pentru unitățile medico-sociale. În județul Alba există o singură unitate medico-socială, la Ocna Mureș, care mai primește finanțări și din alte surse, precum Consiliul Local.
Alți 3.425.000 de lei vor fi alocați pentru cabinetele de medicină școlară, din care se va plăti achiziția de medicamente și materiale sanitare pentru aparatul de urgență, respectiv salariile cadrelor medicale. Cabinetele medicale școlare se află în subordinea primăriilor, iar astfel banii vor fi alocați către primăriile Alba Iulia, Aiud, Blaj, Câmpeni, Cugir, Sebeș și Ocna Mureș. Amintim că instituțiile de învățământ, cât și cabinetele medicale școlare, se află în subordinea primăriilor, care sunt responsabile de înființarea și dotarea acestora.
La spitalele din județul Alba vor ajunge, în următoarea perioadă 20.228.000 de lei, bani cu care DSP Alba derulează un număr de unsprezece programe de sănătate specifice, care au ca scop prevenirea, supravegherea și controlul tuberculozei, infecției HIV, infecțiilor nosocomiale/intraspitalicești, depistarea precoce a cancerului de col uterin, vaccinarea, prevenirea bolilor transmisibile prioritare și asigurarea malnutriției la copii (laptele praf). Tot din suma menționată mai sus, DSP Alba finanțează și Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Alba acoperind o parte din cheltuielile de funcționare.
Nu în ultimul rând, cu suma de 1.056.000 de lei, DSP Alba finanțează cei 46 de asistenți comunitari care asigură asistența medicală primară pentru comunitățile vulnerabile ale județului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]








