Din primăvară, 5 milioane de români ar putea plăti facturi duble la energie
Din primăvară, 5 milioane de români ar putea plăti facturi duble la energie
Ministerul Energiei a convocat miercuri, 4 septembrie 2024, Comandamentul pentru inventarierea stocurilor de electricitate şi gaze naturale de care vom avea nevoie la iarnă. Autorităţile spun că vom trece de sezonul rece fără teamă că vom tremura în case şi că vom avea de plătit facturi uriaşe. Experţii în energie sunt, însă, îngrijoraţi pentru ce va urma din primăvară, când statul nu va mai plafona tarifele. Acum, la bursă, preţurile sunt la un nivel record.
Suntem la adăpost de scumpiri încă şase luni, cât timp rămân plafonate facturile la gaz şi electricitate.
Facturile în sine pot creşte şi dacă preţul per kwh oră rămâne acelaşi. Poate fi un consum mai mare, dacă iarna asta va fi mai grea decât iarna trecută. Facturile sunt plafonate. Dupa perioada aceasta de la 1 aprilie, vom vedea cum vom pregati, daca trecem la masuri tintite pentru consumatorii vulnerabili”, Sebastian Burduja, ministrul Energiei.
Citește și: Va mai fi sau nu subvenționată energia electrică din 2025: Cât vor scoate din buzunar românii în funcție de consum

Cinci milioane de consumatori plătesc acum cel mai mic preţ la electricitate
Cinci milioane de consumatori plătesc acum cel mai mic preţ la electricitate, 68 de bani pe kWh, dar facturile s-ar putea dubla la primăvară, avertizează furnizorii. Preţurile mari de pe bursă ar putea influenţa şi ele noile contracte. Pe piaţa angro, megawattul a ajuns la un nivel record, 1.000 de euro/MWh, de 25 de ori mai mare decât acum patru ani.
„Din cauza că nu avem suficientă capacitate instalată în special pe regenerabile, noi nu avem preţuri negative de care se bucură germanii, francezii. Autorităţile sunt datoare să vina cu o analiză mult mai clară de ce în România avem asemena preţuri monstruoase pe piata angro de energie electrică”, Corina Murafa, expert în energie.
„Din păcate, anul acesta faţă de anul trecut am importat energie electrică. Din cauza condiţiilor meteo, a anumitor aspecte tehnice, am produs mai puţin”, Sebastian Burduja, ministrul Energiei.
În timp ce autorităţile dau asigurări că vom trece iarna cu bine, specialiştii în energie nu exclud apariţia penelor de electricitate.
Specialiştii în energie nu exclud apariţia penelor de electricitate
„S-ar putea să fie mai multe riscuri. Am văzut recent ce s-ar întâmplat cu grupul 1 de la Cernavodă, care şi-a atins duratat de viata. Eu mă aștept ca la Cernavoda să se mai întâmple niște opriri. Pe gaz stăm bine, depozitele sunt la capacitate mai mare umplute decât altădată”, Corina Murafa, expert în energie.
„La nivelul României, este un procent de 94%. 02.14 Există obligaţia la nivelul UE astfel încât să avem un stoc de 90%”, Vasile Cârstea, directorul general Depogaz.
Vara aceasta, din cauza căldurii excesive, multe linii şi transformatoare electrice au cedat, iar în ţară au fost sute de pene de curent.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]








