DGASPC Alba: 5 angajați depistați pozitiv COVID-19 în mai multe instituții din județ. Precizări suplimentare
Ieri, 14 octombrie 2020, a fost testat personalul care își desfășoară activitatea în centrele rezidențiale pentru persoane adulte cu dizabilități din Gârbova și beneficiarii ocrotiți în cele 11 unități de asistență socială din Abrud și Câmpeni.
Direcția de Sănătate Publică Alba a comunicat faptul că, în urma prelucrării probelor prelevate, virusul SARS-CoV-2 nu a fost detectat la cei 117 beneficiari (96 de persoane adulte cu dizabilități și 21 de copii/tineri) din zona Abrud și Câmpeni.
Analizele de laborator au indicat rezultate incerte pentru un eșantion de 7 persoane, din cei 35 de angajați, care își desfășoară activitatea în cadrul centrelor rezidențiale din Gârbova.
În urma procedurii de prelucrare individuală a probelor din eșantioanele personalului angajat, care ieri au avut rezultate incerte, situația privind infectarea cu noul coronavirus este următoarea:
– din eșantionul cu 6 angajați din zona Aiud, un angajat este confirmat pozitiv;
– din eșantionul cu 3 salariați din zona Alba Iulia a fost confirmat pozitiv un salariat;
– din eșantionul cu 10 angajați care își desfășoară activitatea în cadrul serviciilor de evaluare complexă, un salariat este confirmat pozitiv.
De asemenea, rezultatele primite de la DSP Alba au confirmat infectarea, cu noul coronavirus COVID-19, a două persoane care își desfășoară activitatea în sediul DGASPC Alba. Angajații contacți direcți cu cel mai mare risc de infectare au fost testați individual în această dimineață.
DGASPC Alba a efectuat în cursul zilei de ieri, 14.10.2020, o dezinfecție a tuturor spațiilor comune și a birourilor din sediul instituției.
Activitatea nu a fost întreruptă, iar DGASPC Alba colaborează îndeaproape cu reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Alba și urmează toate măsurile recomandate.
Director general
Frăcea Valentin-Ioan
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Revolta unei mame, după aproape două săptămâni fără transport public în Alba Iulia: ,,Un copil cu nevoi speciale nu poate recupera ședințele pierdute”
Revolta unei mame, după aproape două săptămâni fără transport public în Alba Iulia: ,,Un copil cu nevoi speciale nu poate recupera ședințele pierdute” Alba Iulia se confruntă cu una dintre cele mai grave crize din transportul public local din ultimii ani, după ce șoferii și angajații STP au declanșat în urmă cu aproape două săptămâni […]
26 iunie 2026 | Începe Festivalul Cetăților Dacice: Instalarea taberei antice pe Valea Bucerzii și paradă cu torțe. PROGRAM DETALIAT
Începe Festivalul Cetăților Dacice 2026: Instalarea taberei antice pe Valea Bucerzii și paradă cu torțe. PROGRAM DETALIAT Astăzi, vineri, 26 iunie 2026, începe Festivalul Cetățllor Dacice. Ediția din acest an se concentrează în apropiere de Piatra Craivii. Citește și: Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, […]
FOTO | Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat: Parteneriat pentru modernizarea șoselei care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș
Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat: Parteneriat pentru modernizarea șoselei care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș „Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat! Șoseaua care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș va fi asfaltat pe o distanță de 2,5 kilometri, grație parteneriatului dintre Consiliul Județean și administrația […]








