Curier Județean

Deținuții din Penitenciarul Aiud au cheltuit peste 3,7 milioane de lei, în 2018, pentru convorbiri telefonice și cumpărături de la magazinul închisorii

Ioana Oprean

Publicat

în

Convorbirile telefonice și efectuarea de cumpărături sunt printre drepturile pe care Penitenciarul Aiud le-a asigurat deținuților, în anul 2018. Potrivit bilanțului întocmit de instituție, pentru acestea s-au cheltuit peste 3,7 milioane de lei, iar banii au fost plătiți de persoanele încarcerate, după cum a explicat, pentru ziarulunirea.ro, reprezentantul penitenciarului.

”Dreptul la convorbiri telefonice a fost asigurat prin intermediul sistemului RETEL pe baza unui card individual, sistem care permite înregistrarea datelor necesare consemnării în documentele operative a exercitării acestui drept. Menţionăm că în cursul anului 2018 au fost efectuate prin acest sistem de telefonie convorbiri telefonice în valoare de 919.354, 42 lei, cu 225.238,89 lei mai puțin decât în anul 2017. Acest lucru este justificat prin scăderea considerabilă a numărului de deținuți custodiați în cursul anului 2018”, se arată în documentul citat.

Deoarece în bilanț nu se menționează cine suportă aceste cheltuieli, purtătorul de cuvânt, inspector de penitenciare, Iuliana-Adelina Oltean a revenit, luni cu precizarea că, potrivit legii, cheltuielile ocazionate de efectuarea convorbirilor telefonice sunt suportate de către persoanele condamnate.

Tot din banii lor, deținuții din Penitenciarul Aiud au făcut cumpărături, de la magazinul din incinta închisorii. Potrivit bilanțului, suma totală cheltuită de persoanele private de libertate de la Aiud, în 2018, ridicându-se la 2.838.330,07 lei.

”Menționăm că, fiecare deținut, la momentul încarcerării, după înregistrarea în sistemul informatic de evidență, primește un card individual de identificare, prin intermediul căruia își poate exercita drepturile la cumpărături și convorbiri telefonice, din fondurile proprii. Astfel, deținuții nu dețin asupra lor sume de bani, gestionarea acestora căzând în sarcina biroului financiar al unității”, a transmis Iuliana-Adelina Oltean. (Z.U.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările

Ioana Oprean

Publicat

în

Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările Lucrările la viitorul parc fotovoltaic al municipiului Blaj sunt în desfășurare. Investiția depășește 1,2 milioane de euro și este finanțată prin Administrația Fondului pentru Mediu, având o capacitate de un megawatt. Primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar, a […]

Citește mai mult

Curier Județean

23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează marți, 23 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]

Citește mai mult

Curier Județean

UPDATE | TRAGEDIE la Ohaba: Soțul viceprimăriței și-a pierdut viața după ce a fost fost prins sub un tractor

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT grav la Ohaba: Persoană inconștientă, rănită în urma unui incident cu un tractor. Intervine un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă SMURD Știrea inițială:  Un accident grav ar fi avut loc în localitatea Ohaba, marți, 23 iunie 2026. Din primele informații disponibile, este vorba despre o persoană inconștientă și rănită în urma unui incident produs […]

Citește mai mult