Curier Județean

Deținuții din Penitenciarul Aiud au cheltuit peste 3,7 milioane de lei, în 2018, pentru convorbiri telefonice și cumpărături de la magazinul închisorii

Ioana Oprean

Publicat

în

Convorbirile telefonice și efectuarea de cumpărături sunt printre drepturile pe care Penitenciarul Aiud le-a asigurat deținuților, în anul 2018. Potrivit bilanțului întocmit de instituție, pentru acestea s-au cheltuit peste 3,7 milioane de lei, iar banii au fost plătiți de persoanele încarcerate, după cum a explicat, pentru ziarulunirea.ro, reprezentantul penitenciarului.

”Dreptul la convorbiri telefonice a fost asigurat prin intermediul sistemului RETEL pe baza unui card individual, sistem care permite înregistrarea datelor necesare consemnării în documentele operative a exercitării acestui drept. Menţionăm că în cursul anului 2018 au fost efectuate prin acest sistem de telefonie convorbiri telefonice în valoare de 919.354, 42 lei, cu 225.238,89 lei mai puțin decât în anul 2017. Acest lucru este justificat prin scăderea considerabilă a numărului de deținuți custodiați în cursul anului 2018”, se arată în documentul citat.

Deoarece în bilanț nu se menționează cine suportă aceste cheltuieli, purtătorul de cuvânt, inspector de penitenciare, Iuliana-Adelina Oltean a revenit, luni cu precizarea că, potrivit legii, cheltuielile ocazionate de efectuarea convorbirilor telefonice sunt suportate de către persoanele condamnate.

Tot din banii lor, deținuții din Penitenciarul Aiud au făcut cumpărături, de la magazinul din incinta închisorii. Potrivit bilanțului, suma totală cheltuită de persoanele private de libertate de la Aiud, în 2018, ridicându-se la 2.838.330,07 lei.

”Menționăm că, fiecare deținut, la momentul încarcerării, după înregistrarea în sistemul informatic de evidență, primește un card individual de identificare, prin intermediul căruia își poate exercita drepturile la cumpărături și convorbiri telefonice, din fondurile proprii. Astfel, deținuții nu dețin asupra lor sume de bani, gestionarea acestora căzând în sarcina biroului financiar al unității”, a transmis Iuliana-Adelina Oltean. (Z.U.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,, Cu siguranță vom contesta”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,, Cu siguranță vom contesta” Primăria Alba Iulia are conturile blocate și este executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante. Flaviu Buta, purtătorul de cuvânt al instituției, a oferit o primă reacție […]

Citește mai mult

Curier Județean

O turistă s-a accidentat la membrul inferior pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență

Bogdan Ilea

Publicat

în

O turistă s-a accidentat pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență Intervenție de salvare în derulare pe Piatra Secuiului, după ce o turistă a suferit o accidentare la membrul inferior, joi, 25 iunie 2026. Echipa de salvatori montani de la punctul de lucru Rimetea, din cadrul SALVAMONT Alba, intervine pentru recuperarea victimei […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]

Citește mai mult