Deşi spune că nu intenţionează să candideze, vicele PDL Sorin Bumb, tot mai îngrijorat de soarta electorală a primarului PNL de Aiud, Horaţiu Josan

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

    Sorin Bumb, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Alba şi vicepreşedinte al PDL la nivel judeţean, s-a arătat din nou îngrijorat de soarta pe care primarul PNL de Aiud, Horaţiu Josan, o va avea la alegerile locale din vară. Bumb a prezentat ieri, în cadrul conferinţei PDL Alba, o situaţie privind execuţia bugetului municipiului Aiud, nuanţând sumele mici pe care edilul Horaţiu Josan le-a alocat de-a lungul timpului investiţiilor, prin comparaţie cu un alt municipiu de aproximativ aceeaşi mărime, Blajul, condus însă de un pedelist. „În 2008 Aiudul a avut un buget de 33,1 milioane lei din care a alocat investiţiilor doar 700.000 lei, în timp ce Blajul a avut un buget total de 32,3 milioane lei din care pentru investiţii a alocat 4,7 milioane lei. (…) În 2011 Aiud a avut un buget de 31,2 milioane lei din care a alocat pentru investiţii 1,6 milioane lei, în timp ce la Blaj, dintr-un buget de 35,7 milioane lei la investiţii au mers 5,8 milioane lei. Vreau să arăt astfel cum două localităţi cu bugete similare înţeleg să abordeze bugetul. În Aiud nu s-a făcut nicio investiţie şi nu pentru că nu ar fi fost bani de investiţii, ci pentru că aşa a înţeles Horaţiu Josan să facă administraţie. Nu ştiu cu ce se va prezenta în faţa oamenilor la alegerile din acest an, ca şi candidat de primar la Aiud”, a spus Sorin Bumb.  Întrebat din nou de jurnalişti de ce critică cu obstinaţie activitatea primarului liberal de Aiud Horaţiu Josan, Sorin Bumb a reiterat că nu este interesat de o eventuală candidatură la postul de primar al municipiului Aiud din partea PDL. „Vreau doar să scot în evidenţă faptul că Josan nu este un administrator bun şi nu este vina Consiliului Judeţean Alba că investiţiile lipsesc cu desăvârşire din Aiud”, susţine Sorin Bumb. (I.P.)

Pro România - Ține cu ALBA
ELIT
PMP - Alegeri Locale 2020
USR-Plus - Oameni ca tine schimbă Alba în bine

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Must de Jidvei

25 Comentarii

Aiudeanul 5 februarie 2012 at 12:00

Bumb ar trebui sa iti fie rusine! Rusine, rusine, rusine! Compari Aiudul cu Blajul unde ati bagat bani cu nemiluita? Ia mai bine explica tu de exemplu de ce nu ati dat voi la ultimele calamitati niciun leu Aiudului preferand sa scoateti din necaz fantanile din comuna Hoparta, unde tot primar pedelist e? Ce interesant apareti voi doar cand e vorba de alegeri oare nu ati inteles tu si ceilalti portocalii ca sunteti ter-mi-na-ti?
Cat de prosti ne crezi? Adica dati bani in 2012 la biserici sa va pomeneasca popii la slujba si sa auda boborul ce tari sunteti voi, cumparati aparate de facut sport in aer liber, la Aiud dati niste maruntis asa pentru un parc si mai ai curajul sa casti gura?

Horea 5 februarie 2012 at 12:51

Aiudeanule,
prevad ca dupa alegerile din IUNIE, tot Josan o sa iasa primar.
Dupa alegerile din NOIEMBRIE va iesi USL-ul.
Abia atunci vor veni fonduri sau bani si spre Aiud.

P.S. Sorin Bumb, este aiudean?
Prin ce s-a remarcat, pana acum, pentru acest oras?

alt aiudean 5 februarie 2012 at 13:09

1. Culmea, Bumb este chiar aiudean. Josan este adoptat.
2. O interventie foarte pertinenta. La bugete aproape similare, executia bugetara dovedeste cat esti de gospodar.
3. Josan va pierde primaria pentru simplul motiv ca nu se mai poate asa!

Horea 5 februarie 2012 at 13:46

Nu prea sunt nume SONORE , la nivel de Aiud, pe care lumea sa le cunoasca si sa le voteze.
De aceea pomeneam de sansele lui Josan.

alt aiudean 5 februarie 2012 at 14:03

Eu stiu macar 2 nume sonore. Nu stiu ce vor face persoanele in cauza.

Horea 5 februarie 2012 at 14:14

Chiar vrei sa fii rugat ca sa pronunti cele doua nume?
Ce pierzi daca nu ne mai lasi curiosi?

alt aiudean 5 februarie 2012 at 14:19

Nu le rostesc numele pentru ca s-ar dezlantui postacii atostiutori si foarte partinitori. Toate la timpul lor.

Badia 6 februarie 2012 at 13:00

Am inteles ca unul ar fi Rusu Liviu Octavian, fostul primar PSD, care a inceput tot ceea ce s-a facut in Aiud si cu care, acum, se lauda josa. Oasre cum de rabda cei de la PSD o asa umilinta? Cum pot acum sa-l ajute, sa-i faca propaganda celui care, pana mai ieri le era dusman de moarte? Probabil ca multi o sa voteze cu altcineva sau nu o sa se prezinte la vot. Oricum, se vehiculeaza faptul ca la aceste alegeri prezenta la vot va fi cu mult mai mica decat randul trecut.
Al doilea nume, se poare ca este Oana Badea si din calculele facude de unii PSD-isti se pare ca are sanse de reusita. Josan are pietre de moara la picioare. Il trag in jos „marile realizari”.
Aiudul este complicat nu este ca la Blaj, unde se pare ca Rotaru va domina multi ani de aici incolo.

Tetea 5 februarie 2012 at 14:17

Domnilor hai sa fim seriosi ,stim cu toti ca domnul Josan este un incompetent ,da vina pe PDL in ultimii 4 ani poate pe buna dreptate sau nu dar ce se vede este ca a condus timp de 12 ani aceasta localitate si unica lui realizare este depopularea in masa a orasului datorita lipsei locurilor de munca si a conditiilor minime de trai si sa nu uitam ca inainte de 2009 PNL&PDL erau aliati politici in timpul guvernului Tariceanu(alianta DA pt cei amnezici care au uitat asta) oare de ce nu a facut nici atunci nimic pt oras pt ca se presupune ca a avut deschidere totala din partea guvernului,de ce nu a asfaltat strazii ?de ce nu a reparat trotuare?de ce nu a adus investitori care sa creeze locuri de munca?de ce a respins Baumit pt ca daca nu stiati investitia Baumit initial s-a dorit a se face in Aiud la fel ca si fabrica de prefabricate din beton de la iesirea din Teius?cu ceva ani in urma in una din editiile ziarului Monitorul de Alba aparea un articol care spunea ca un primar al unui municipiu important al judetului nostru a fost prins de un sot in actiune la sotia aceestuia aplicandui o corectie acestui domn primar!oare despre cine era vb?asta ca sa demonstram si moralitatea unor anumite personaje politice…Simpatizanti prostiei si pupincuristi de partid au verde sa ma critice incepand de acum „ADEVARUL ESTE UNUL SINGUR ,MAI MULTE ADEVARURI INSEAMNA NICI UN ADEVAR” P.TUTEA

crisan 5 februarie 2012 at 15:52

Felicitari pentru atitudinea constanta, argumentata si corect critica!

tara 5 februarie 2012 at 15:58

TARA ARDE SI PROSTU MOARE DE GRIJA ALTUIA !!!!

crisan 5 februarie 2012 at 16:18

Va referiti desigur la Josan. Tara isi cauta drumul prin istorie iar istoria se scrie uneori dramatic.

Aiudeanul 5 februarie 2012 at 18:28

@Horea buna intrebarea ta. Nu ti se pare ciudat cum apar cei preocupati de soarta Aiudului bine documentati aparent care sa atace primarul? Nu sunt partizan al lui Josan dar imi plac lucrurile constante ca tot scria @crisan ceva in sensul asta. Mi-ar placea sa confirme cineva cifrele vehiculate tare mi-e teama ca iar e portocalie matematica.
@alt aiudean , tu @tetea @crisan @badia si alti postaci portocalii cautati-va alt forum sa faceti campanie. Faptul ca sunt oameni care au nelamuriri sau nemultumiri la adresa lui Josan nu inseamna ca automat sunt castigati de voi pedelistii care inca nu stiti cu cine defilati: Oana Badea sau Sorin Bumb. Nu ati inteles pana acum ca ai vostri nu sunt o optiune nici macar in situatii care cele din prezent?

Aiudeanul 5 februarie 2012 at 18:30

P.S. Reformulez a doua propozitie: Nu ti se pare ciudat cum apar doar in campanie electorala sau imediat inaintea ei cei preocupati de soarta Aiudului bine documentati aparent care sa atace primarul?

crisan 5 februarie 2012 at 19:35

Nu e nimic interesant in faptul ca in anul electoral se vorbeste mai mult despre reusite si nereusite. Nefiresc este sa pretindeti ca toti, multi sau majoritatea sunt multumiti de actualul primar. Toti cei care spun ceva ce nu presupune laudatul primarului, sunt platiti sau pedelisti. Sondajele la Aiud stau prost pentru Josan ( dupa trei mandate) si au conturat contracandidati. De aici si virulenta unor postari. Calm. Aiudeanul va decide. N-as vrea sa uitati un detaliu: Josan nu a fost capabil sa castige alegeri din primul tur. Ca sa ajunga primar a cam tradat aiudenii intre tururi pana acum.

crisan 5 februarie 2012 at 19:39

Afirmatia ” Toti cei care…” are la final semnul intrebarii.

Horea 5 februarie 2012 at 20:18

@Aiudeanul

Mi se pare, in primul rand, ciudata lipsa de preocupare, interes si interventie a multor aiudeni in probleme care privesc soarta orasului.

Ca apar postaci electorali in an electoral, nu-i de mirare. E o „boala” sau un obicei la nivel national.

Eu nu sunt printre cei care-l apara pe Josan. Nu pot insa sa nu recunosc unele realizari din mandatul sau.

Au fost si multe cazuri (articole) in care mi-am exprimar in scris nemultumirea la adresa primarului si, de ce nu, la adresa Consiliului local care se lasa manipulat in multe situatii.

Tetea 5 februarie 2012 at 21:25

…prietene Aiudeanul imi dau seama ca cine nu il lauda pe Josan este PDL-ist dupa logica ta ilogica,daca ai citi cu mai mare atentie ce am scris eu mai sus vei vedea ca am zis ca acuzele lui Josan la adresa PDL sunt pe buna dreptate sau nu deci nu cunosc exact despre ce este vb dar ce vroiam eu sa subliniez era faptul ca Josan timp de 12 ani are mai multe nerealizari decat realizari.Sunt incantat de faptul ca ai descoperit cuvantul „postac”,cuvant care de altfel iti marturisesc ca nu exista in vocabularul limbii romane desi tu il folosesti cu atat de mult entuziasm ,in aceelasi timp te instiintez ca pe scena politica romaneasca mai exista si alte partide ale caror simpatizanti noi romanii putem fii si asta fara sa fii PDL-ist.Cu toate astea poti sa iti exprimi o parere contrara domnului Josan sau PNL(iti marturisesc ca sunt un „fan” al PNL -ului dinainte de 1945 nu si al PNL-ului de azi care si-a tradat inaintasi) ,eu cel putin iti confirm faptul ca nu am votat niciodata PNL-ul de dupa 89 si nici PDL,PSD,PRM,UDMR sau pe Basescu si Iliescu(indirect prin faptul ca romanii au votat aceste partide sau aceste personaje decazute pot fii pe buna dreptate acuzati de participare oarecum la genocidul impotriva acestei natii practicat de propria clasa politica) deci nici macar prin vot nu pot fii acuzat ca as fii participat la distrugerea acestei tari lucru care despre tine nu stiu daca il putem spune sau nu poate NU.In inchiere cred ca fiecare persoana poate sa isi exprime o parere pe acest forum chiar daca este contrara unui personaj politic sau unui partid ,important este sa nu jignesti si sa nu ai un limbaj grosolan iar la vot fiecare are dreptul sa mearga si sa aleaga in conformitate cu principiile si dorintele sale indiferent ca esti PDL-ist,PNL-ist,PSD-ist….cu alte cuvinte TRAIASCA DEMOCRATIA chiar daca tie nu iti convine eu sunt fericit ca imi pot exprima un punct de vedere liber.

Aurelian 5 februarie 2012 at 23:53

Gargara, ii caracteristica generala a Primarilor PeNaLi si taranisti. Trebuie doar sa ne amintim de Timis, si de viceprimarul Radu Cormos. A se vedea si „prestatia” primarilor PeNaLi, Josan Portughezul si raspopitul Teban!

Costel* 6 februarie 2012 at 6:10

Nu va mai chinuiti atata.Vine doamna Oana Badea Primar si atunci Aiudul va avea mai multe „pavele” ca Alba Iulia. In unele locuri probabil si supra inaltate ca sa se vada frumos.

crisan 6 februarie 2012 at 6:39

Nu e nimeni chinuit pe subiectul primariei. ”Bucurosi le-om duce toate…”. Dumneavostra ne chinuiti mai mult pentru ca nu aveti ce spune dar va bagati mereu in seama.

rudotel 6 februarie 2012 at 11:41

vorba lui base…………baiiiiiiiiiii………liniste………..ce dracu……….cu unflatul asta.care are mainile mai scurte decat manecile de la haine, ce dracu il bagam in seama……..daca te uiti la el la manifestarile organizate de cj……iti dai seama ce redus mintal si ce viata de huzur duce.dupa kg lui…….un alt papagal oxigenat in portocaliu

alt aiudean 6 februarie 2012 at 12:12

Evident nu v-ati luat rudotelul!

Aurelian 6 februarie 2012 at 12:32

Oare Dan Simedru si-a luata Haloperindolul?
Vad ca ii cam „amortit” in ultimul timp!

albaiulianul 6 februarie 2012 at 18:15

De ce atacati persoana Sorin Bumb? Atacati cifrele, fiindca astea sunt adevarate.