Deșeuri depozitate de agenții economici din Alba Iulia în punctele de colectare destinate populației. Viceprimarul Emil Popescu: „Nu vom mai tolera asemenea comportamente”
Deșeuri depozitate de agenții economici din Alba Iulia în punctele de colectare destinate populației. Viceprimarul Emil Popescu: „Nu vom mai tolera asemenea comportamente”
Un fenomen care ia amploare în Alba Iulia este cel depozitării de către agenții economici a deșeurilor proprii la punctele de colectare destinate populației. Există numeroase locuri din oraș în care acest lucru se întâmplă.
Într-o emisiune la Radio Unirea FM viceprimarul Emil Popescu a atras atenția că administrația locală nu va mai tolera asemenea comportamente și i-a îndemnat pe agenții economici care nu au făcut încă acest lucru să încheie contracte cu opratorul de salubritate și să folosească doar propriile pubele pentru depozitarea gunoiului pe care îl produc.
„Vreau să fac un apel către toate societățile comerciale să-și încheie contract cu operatorul de salubritate și aibă pubelă, pentru că nu le vom mai permite ca, în detrimentul asociațiilor de proprietari și a cetățenilor simplii care au contract să-și depoziteze toate deșeurile în locurile publice. Li s-a pus în vedere să aibă astfel de contracte și am semnale că nu s-a prea respectat ceea ce am solicitat. În definitiv cine are o societate comercială și produce gunoi trebuie să aibă și contract și pubelă.
Nu mi se pare firesc ca de exemplu, în zona Pati Bar-ului, să fie plin de cartoane, de haine, care provin de la societățile comerciale care sunt în zonă. Lucrurile astea nu le vom mai tolera, să înțeleagă foarte clar”, a spus viceprimarul Emil Popescu la Radio Unirea FM.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
26 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, vineri, 26 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de […]
Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ
Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ Silvia Puie a obținut un nou mandat de director al CJAS Alba, după ce a reușit să obțină un punctaj final de 91,80 în cadrul concursului pentru acest post. Punctaj probă […]
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026 Distribuție Energie Electrică România – Sucursala Alba anunță întreruperea în alimentarea cu energie electrică în mai multe localități din județul Alba. Întreruperile programate pentru intervalul 29.06- 05.07.2026 Nr.crt. ADRESA INTERVAL CENADE, […]









