Descentralizarea învăţământului preuniversitar – şansă sau risc?
La această întrebare au încercat să răspundă ieri, 29 noiembrie, verbal şi în scris, directorii de licee din judeţ prezenţi la cercul pedagogic desfăşurat la Colegiul Tehnic „Dorin Pavel” Alba Iulia, gazdă ospitalieră fiind directoarea Marioara Morar, care a organizat ireproşabil această reuniune. Dezbaterile au fost coordonate de prof. Valeriu Gavriluţ, inspector şcolar la IŞJ Alba, care a prezentat ce presupune descentralizarea managementului în învăţământul preuniversitar, prin transferul de autoritate, responsabilitate şi resurse de la nivel central către unitatea de învăţământ şi comunitatea locală, avantajele descentralizării şi riscurile trecerii la demararea acestui proces complex.
Cele mai importante avantaje ar fi obţinerea autonomiei de către şcoli, ameliorarea eficienţei folosirii resurselor umane, materiale şi financiare, creşterea şi diversificarea participării la luarea deciziilor, prin implicarea factorilor din comunitate, preluarea iniţiativei.
Riscurile descentralizării sunt neconcordanţa deciziilor, ca urmare a multiplicării centrelor de decizie (şcolile), incompatibilitatea între măsurile propuse şi resursele disponibile, mentalitatea conservatoare a membrilor consiliilor locale, subiectivismul şi interesele particulare. Se detaşează însă ca pericol accentuarea decalajelor dintre şcolile din mediul urban şi cele din mediul rural sau între cele din zonele centrale cu cele de la periferie. Ar putea apărea astfel consorţiile educaţionale, prin arondarea unor şcoli gimnaziale la grupuri şcolare, licee şi colegii şi s-ar putea ajunge chiar la desfiinţarea şcolilor din zonele izolate.
După ce prof. Rodica Andronescu, adjunct al IŞJ Alba, a prezentat câteva informaţii despre sistemul de învăţământ francez, prof. Cornel Sandu, şeful IŞJ Alba, le-a reamintit directorilor să predea proiectul planului de şcolarizare pe anul 2011 – 2012, afirmând că, în medie, în anul şcolar viitor vor fi exista cu 4 – 6 clase mai multe decât acum. Totodată, el le-a atras atenţia că nu toţi elevii trebuie să ajungă în ciclul superior al liceului şi să dea bacalaureatul, ci trebuie să mai existe şi muncitori.
Directorii de licee au atenţionat că actuala formă de angajare a personalului didactic nu satisface nevoile şcolilor, mulţi dintre titulari părăsind postul înainte să debuteze practic la catedră, prin detaşare. Ei au cerut modificarea metodologiei, prin încheierea unor contracte pe termen determinat cu viitorii titulari, cu opţiune de prelungire în urma unei evaluări, fără ca noii dascăli să le fie însă „băgaţi pe gât” de către primari. Rămâne de văzut când şi cum se va face descentralizarea mult dorită.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | La ce au ajuns să folosească albaiulienii stațiile STP, după o săptămână de grevă: „Doar ne odihnim, știm că nu circulă”
La ce au ajuns să folosească albaiulienii stațiile STP, după o săptămână de grevă: „Doar ne odihnim, știm că nu circulă” La mai bine de o săptămână de la declanșarea grevei angajaților STP, albaiulienii rămân principala categorie afectată de conflictul dintre Societatea de Transport Public Alba Iulia și administrația orașului, un „război” care continuă să […]
VIDEO | Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea
Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea Traficul rutier este blocat pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna, din județul Alba, din cauza aluviunilor aduse pe carosabil în urma precipitațiilor abundente, au transmis reprezentanții Poliție Alba. Potrivit informațiilor disponibile, aluviuni care au ajuns […]
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a transmis că mai multe zone din județul alba se află sub cod portocaliu de vreme rea. Potrivit ISU Alba, cod portocaliu nowcasting până la ora 17.15 – Averse […]









