Ştirea zilei

De sâmbătă, se redeschide pista de atletism a Stadionului Cetate, terenurile de tenis și pistele de carturi din Alba Iulia. Condiții pentru reluarea activității

Ioana Oprean

Publicat

în

Începând de la acest sfârșit de săptămână (23.05.2020) Comitetul Local pentru Situații de Urgență a decis redeschiderea unor baze sau facilități sportive din municipiu. Decizia se aplică atât facilităților sportive publice cât și private. Este vorba despre pista de atletism a Stadionului Cetate, terenurile de tenis și pistele de carturi din Alba Iulia.

„Încet, încet trebuie să revenim la o normalitate a vieții. Cum va arăta acest „normal” doar timpul ni-l va arăta. Cred însă că trebuie să facem pași siguri. Am propus Comitetului Local pentru Situații de Urgență redeschiderea unor baze sportive pentru sportivii de performanță și amatori: pista de atletism din incinta Stadionului Cetate, terenurile de tenis și pistele de carting. Totul în condiții de maximă siguranță pentru menținerea sănătății publice.” – Voicu PAUL, viceprimar cu atribuții de primar

Reluarea activității și condițiile aprobate de CLSU Alba Iulia sunt pentru:

1. Pista de atletism a Stadionului Cetate Alba Iulia pentru practicarea atletismului de către sportivi profesioniști sau amatori. Concomitent în interiorul stadionului pot fi maxim 30 de persoane, iar în timpul practicării antrenamentului sportiv nu se vor forma grupuri mai mari de 3 persoane. Programul va fi zilnic între orele 08:00-13:00 și 16:00-21:00.

2. Terenurile de tenis de câmp pentru antrenamente și meciuri de simplu. Se pot practica sporturile: tenis de câmp sau tenis cu piciorul. Pe terenuri pot fi prezente maxim 3 persoane: 2 jucători și 1 antrenor/arbitru.

3. Pistele de carting pentru derularea de antrenamente specifice.

Accesul în toate aceste facilități/baze sportive publice sau private se poate face doar după măsurarea temperaturii coprorale. Persoanelor ale căror temperatură este mai mare de 37,3° Celsius nu li se va permite accesul. În zona de acces se va asigura dezinfectant pentru mâini pe care sportivii îl vor putea folosi în mod gratuit. Purtarea măștilor faciale care să acopere nasul și gura este obligatorie la accesul în facilitățile/bazele sportive, până la începerea antrenamentului, respectiv după încheierea anetrenamentului.

Nu se permite deschiderea vestiarelor, sportivii au obligația să vină direct echipați pentru antrenament. Nu este permis accesul spectatorilor. Minorii pot avea un însoțitor. Înainte, în timpul și după antrenament trebuie păstrată distanța de siguranță față de alte persoane de minim 2 metri în perioadele de repaus și minim 6 metri în perioadele de activitate fizică.

Operatorii privați de facilități sau baze sportive pot decide asupra reluării activității doar pentru sporturile și în condițiile menționate mai sus.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă

Ioana Oprean

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam

Ioana Oprean

Publicat

în

Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric

Ioana Oprean

Publicat

în

De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]

Citește mai mult