De noaptea minții! La o Asociație de Proprietari din Alba Iulia, câinii sunt considerați ”persoane” și vor contribui la plata salariului administratorului și altor cheltuieli
*Ați uitat să taxați peștii din acvarii, pisicile, papagalii, hamsterii și alte animale de companie mai au locatarii prin apartamente!
Câinii locatarilor care fac parte din Asociația de Proprietari nr.39 Cetate, din Alba Iulia, au fost ridicați la rang de ”persoane” și vor fi puși la plata cheltuielilor de bloc, potrivit unei hotărâri aprobate cu o majoritate covârșitoare de voturi, în cadrul adunării generale a proprietarilor la care au participat puțin peste 30 de persoane.
Decizia nu ar fi una ieșită din comun dacă ar fi vorba doar de contribuția la curățenia pe scară, spre exemplu. Însă, având în vedere prevederile legii care reglementează calculul acestor cheltuieli, câinele va ajunge să plătească pentru salariul administratorului și indemnizația președintelui asociației, cota-parte pentru țevile sparte la subsol, pentru reparația acoperișului ori reabilitarea blocului. Iar asta este aberant!
În altă ordine de idei devine interesant modul în care câinele va fi trecut în cartea de imobil, ca să poată fi înregistrat ca locatar. De asemenea, se poate pune întrebarea de ce nu s-a luat aceeași măsură și pentru peștii din acvarii, pisici, papagali, hamsteri și alte animale de companie mai are lumea prin apartamente, ca să nu fie discriminant.
Trecând peste amărăciunea că în Alba Iulia anului 2017 se pot găsi cu atâta ușurință 30 de persoane care încă nu au capacitatea să înțeleagă normalitatea deținerii unui câine în apartament, trebuie meționat faptul că au existat totuși doi proprietari care au votat împotriva propunerii, iar unul dintre aceștia chiar și-a exprimat opinia pe rețeaua de socializare Facebook:
”CÂINII VOR FI TRECUTI LA CHELTUIELILE DE REGIE.
Nu este o glumă. Este hotărârea Asociatiei de proprietari nr. 39 Cetate, Alba Iulia. Hotărârea a fost luată aseară (24 feb. 2017) în adunarea generală a respectivei asociații, când la propunerea președintelui de asociație, turma (vreo 32-33 de inși) a ridicat mana spre aprobare.
Cum domnule să treci un câine, ca pe un om la cheltuielile de regie?!… 🙁
Degeaba m-am opus eu și încă un domn, încercând cu argumente să le explicăm că propunerea este aberantă. Replica unuia din comitet a fost scurtă și tăioasă; -„domnu’ (mă așteptam să zică, <tovarășu’>), propunerea a fost aprobată în unanimitate de voturi”…
Deci, nu te poți pune împotriva turmei.
Cârcotașilor le spun că nu am câine, deci nu sunt afectat în mod direct.
Astept ceva păreri despre hotărârea asta care mie mi se pare tâmpită…”, este mesajul scris pe rețeaua de socializare Facebook de unul dintre participanții la ședința asociației de proprietari.
Respect!
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








