De noaptea minții! La o Asociație de Proprietari din Alba Iulia, câinii sunt considerați ”persoane” și vor contribui la plata salariului administratorului și altor cheltuieli
*Ați uitat să taxați peștii din acvarii, pisicile, papagalii, hamsterii și alte animale de companie mai au locatarii prin apartamente!
Câinii locatarilor care fac parte din Asociația de Proprietari nr.39 Cetate, din Alba Iulia, au fost ridicați la rang de ”persoane” și vor fi puși la plata cheltuielilor de bloc, potrivit unei hotărâri aprobate cu o majoritate covârșitoare de voturi, în cadrul adunării generale a proprietarilor la care au participat puțin peste 30 de persoane.
Decizia nu ar fi una ieșită din comun dacă ar fi vorba doar de contribuția la curățenia pe scară, spre exemplu. Însă, având în vedere prevederile legii care reglementează calculul acestor cheltuieli, câinele va ajunge să plătească pentru salariul administratorului și indemnizația președintelui asociației, cota-parte pentru țevile sparte la subsol, pentru reparația acoperișului ori reabilitarea blocului. Iar asta este aberant!
În altă ordine de idei devine interesant modul în care câinele va fi trecut în cartea de imobil, ca să poată fi înregistrat ca locatar. De asemenea, se poate pune întrebarea de ce nu s-a luat aceeași măsură și pentru peștii din acvarii, pisici, papagali, hamsteri și alte animale de companie mai are lumea prin apartamente, ca să nu fie discriminant.
Trecând peste amărăciunea că în Alba Iulia anului 2017 se pot găsi cu atâta ușurință 30 de persoane care încă nu au capacitatea să înțeleagă normalitatea deținerii unui câine în apartament, trebuie meționat faptul că au existat totuși doi proprietari care au votat împotriva propunerii, iar unul dintre aceștia chiar și-a exprimat opinia pe rețeaua de socializare Facebook:
”CÂINII VOR FI TRECUTI LA CHELTUIELILE DE REGIE.
Nu este o glumă. Este hotărârea Asociatiei de proprietari nr. 39 Cetate, Alba Iulia. Hotărârea a fost luată aseară (24 feb. 2017) în adunarea generală a respectivei asociații, când la propunerea președintelui de asociație, turma (vreo 32-33 de inși) a ridicat mana spre aprobare.
Cum domnule să treci un câine, ca pe un om la cheltuielile de regie?!… 🙁
Degeaba m-am opus eu și încă un domn, încercând cu argumente să le explicăm că propunerea este aberantă. Replica unuia din comitet a fost scurtă și tăioasă; -„domnu’ (mă așteptam să zică, <tovarășu’>), propunerea a fost aprobată în unanimitate de voturi”…
Deci, nu te poți pune împotriva turmei.
Cârcotașilor le spun că nu am câine, deci nu sunt afectat în mod direct.
Astept ceva păreri despre hotărârea asta care mie mi se pare tâmpită…”, este mesajul scris pe rețeaua de socializare Facebook de unul dintre participanții la ședința asociației de proprietari.
Respect!
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]









