Ştirea zilei

De noaptea minții! La o Asociație de Proprietari din Alba Iulia, câinii sunt considerați ”persoane” și vor contribui la plata salariului administratorului și altor cheltuieli

Ioana Oprean

Publicat

în

*Ați uitat să taxați peștii din acvarii, pisicile, papagalii, hamsterii și alte animale de companie mai au locatarii prin apartamente!

Câinii locatarilor care fac parte din Asociația de Proprietari nr.39 Cetate, din Alba Iulia, au fost ridicați la rang de ”persoane” și vor fi puși la plata cheltuielilor de bloc, potrivit unei hotărâri aprobate cu o majoritate covârșitoare de voturi, în cadrul adunării generale a proprietarilor la care au participat puțin peste 30 de persoane.

Decizia nu ar fi una ieșită din comun dacă ar fi vorba doar de contribuția la curățenia pe scară, spre exemplu. Însă, având în vedere prevederile legii care reglementează calculul acestor cheltuieli, câinele va ajunge să plătească pentru salariul administratorului și indemnizația președintelui asociației, cota-parte pentru țevile sparte la subsol, pentru reparația acoperișului ori reabilitarea blocului. Iar asta este aberant!

În altă ordine de idei devine interesant modul în care câinele va fi trecut în cartea de imobil, ca să poată fi înregistrat ca locatar. De asemenea, se poate pune întrebarea de ce nu s-a luat aceeași măsură și pentru peștii din acvarii, pisici, papagali, hamsteri și alte animale de companie mai are lumea prin apartamente, ca să nu fie discriminant.

Trecând peste amărăciunea că în Alba Iulia anului 2017 se pot găsi cu atâta ușurință 30 de persoane care încă nu au capacitatea să înțeleagă normalitatea deținerii unui câine în apartament, trebuie meționat faptul că au existat totuși doi proprietari care au votat împotriva propunerii, iar unul dintre aceștia chiar și-a exprimat opinia pe rețeaua de socializare Facebook:

”CÂINII VOR FI TRECUTI LA CHELTUIELILE DE REGIE.
Nu este o glumă. Este hotărârea Asociatiei de proprietari nr. 39 Cetate, Alba Iulia. Hotărârea a fost luată aseară (24 feb. 2017) în adunarea generală a respectivei asociații, când la propunerea președintelui de asociație, turma (vreo 32-33 de inși) a ridicat mana spre aprobare.
Cum domnule să treci un câine, ca pe un om la cheltuielile de regie?!… 🙁
Degeaba m-am opus eu și încă un domn, încercând cu argumente să le explicăm că propunerea este aberantă. Replica unuia din comitet a fost scurtă și tăioasă; -„domnu’ (mă așteptam să zică, <tovarășu’>), propunerea a fost aprobată în unanimitate de voturi”…
Deci, nu te poți pune împotriva turmei.
Cârcotașilor le spun că nu am câine, deci nu sunt afectat în mod direct.
Astept ceva păreri despre hotărârea asta care mie mi se pare tâmpită…”, este mesajul scris pe rețeaua de socializare Facebook de unul dintre participanții la ședința asociației de proprietari.

Respect!


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”

Bogdan Ilea

Publicat

în

O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]

Citește mai mult