De astăzi: Cresc accizele la carburanți cu 0,16 lei pe litru, la toate cele trei categorii de combustibil
Accizele la carburanți se majorează, începând de vineri, 15 septembrie, cu 0,16 lei pe litru la toate cele trei categorii de combustibil, respectiv benzină cu plumb, fără plumb și motorină, iar de la 1 octombrie va avea loc a doua etapă de creștere a accizelor.
Ministrul Finanțelor, Ionuț Mișa, a anunțat, la finele lunii august, că accizele la combustibil vor crește în două etape, de la 15 septembrie și de la 1 octombrie, cu câte 0,16 lei pe litrul de combustibil. Acesta a spus că măsura va fi luată în etape, pentru a nu produce un șoc la nivelul consumului care poate genera creșteri de preț.
„Această măsură se produce în etape pentru a nu produce un șoc la nivelul consumului, șoc care poate genera creșteri de preț, ar urma scăderi de consum și poate afecta bugetul de stat, având încasări mai mici la bugetul de stat și nu se mai atinge un obiectiv”, a afirmat Ionuț Mișa în data de 30 august.
O zi mai târziu, Uniunea Națională a Transportatorilor Rutieri din România (UNTRR) solicita Guvernului să nu majoreze acciza la carburanți, ci să îmbunătățească sistemul de rambursare a taxei pe valoare adăugată (TVA) străinilor, astfel încât România să devină un centru de alimentare de carburant din zona Balcanilor, precum Luxemburg în Europa de Vest.
„În caz contrar, o majorare a accizei la carburanți ar putea aduce pierderi la bugetul de stat. Tacit, Ministerul de Finanțe recunoaște acest lucru prin faptul că dorește implementarea supra-accizei în doua etape, de la 15 septembrie și 1 octombrie 2017, cu scopul de a evita un șoc pe piață”, susțin reprezentanții UNTRR.
Ulterior, transportatorii rutieri au primit asigurări din partea guvernanților că prețul carburanților nu va crește după majorarea accizei, iar în caz contrar ar putea fi reluată schema de rambursare a supraaccizei.
„Prim-ministrul și ministrul de Finanțe au dat asigurări că nu se vor înregistra creșteri de preț la carburanți începând cu 15 septembrie și 1 octombrie, în condițiile în care prețul petrolului va rămâne constant. Dacă se vor înregistra totuși majorări de preț după 15 septembrie și 1 octombrie, prim-ministrul a dat asigurări că este deschis pentru a relua rambursarea supraaccizei către transportatorii rutieri”, preciza UNTRR într-un comunicat transmis pe 5 septembrie.
Pe de altă parte, președintele Consiliului Național pentru Întreprinderile Private Mici și Mijlocii (CNIPMMR), Florin Jianu, a atras atenția într-o conferință susținută tot în data de 5 septembrie că prețurile la combustibili au crescut deja, fără ca acciza să fi fost introdusă.
„Când introduci o măsură în economie, economia o absoarbe, o asimilează. Las-o acolo! De ce să scoți la 1 ianuarie 2017 o acciză ca să o introduci peste 9 luni? Ce se întâmplă de fapt în economie? În momentul în care scoți o taxă, cuantumul scăderilor de prețuri nu e egal cu cuantumul taxi respective, iar când o reintroduci, fapt ce s-a întâmplat zilele acestea, deja prețurile au fost crescute fără ca acciza să fi fost introdusă. Ceea ce spun eu acum este o pledoarie pentru predictibilitate și stabilitate”, a spus Florin Jianu.
În România, se consumă anual aproximativ 7 miliarde de litri de carburanți, din care 5 miliarde de litri motorină și 2 miliarde de litri benzină.
sursa: agerpres
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]









