Actualitate

De 10 ori mai multe decese cauzate de COVID-19 în țările unde adulții sunt preponderent obezi: STUDIU

Ioana Oprean

Publicat

în

Rata de mortalitate din cauza virusului Sars-Cov-2 este de 10 ori mai mare în cazul naţiunilor unde cel puţin jumătate dintre adulţi sunt suprapoderali. Aceasta este concluzia unui studiu global dat publicităţii joi, 4 martie.

Studiul, care descrie o corelaţie ”dramatică” între decesele asociate COVID-19 şi ratele de obezitate, a ajuns la concluzia că 90%, echivalentul a 2,2 milioane din 2,5 milioane de decese cauzate de pandemie până în acest moment, s-au produs în ţări cu niveluri ridicate de obezitate.

Cercetarea a luat în calcul statisticile referitoare la decesele cauzate de noul coronavirus realizate de Universitatea Johns Hopkins din Statele Unite şi datele Global Health Observatory al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) referitoare la obezitate.
Țările unde cetățenii nu sunt supraponderali sau obezi au rată scăzută de decese

În mod surprinzător, au spus autorii, nu există exemplul unei ţări unde, în general, cetăţenii nu sunt supraponderali sau obezi şi care să aibă rate ridicate de deces din cauza COVID-19.

”Să ne uităm la ţări precum Japonia şi Coreea de Sud, unde există niveluri foarte scăzute de decese cauzate de COVID-19 precum şi niveluri foarte reduse de obezitate în rândul adulţilor”, a spus Tim Lobstein, consilier de specialitate în cadrul Federaţiei Mondiale a Obezităţii şi profesor invitat la Universitatea din Sydney, Australia, unul dintre autorii raportului.

”Au acordat prioritate sănătăţii publice implementând o serie de măsuri, inclusiv referitoare la greutatea corporală a populaţiei, iar rezultatele s-au văzut în timpul pandemiei”, a mai spus acesta.
SUA și Marea Britanie au rata de mortalitate cea mai ridicată

În schimb, raportul a descoperit că în Statele Unite şi Marea Britanie spre exemplu, atât ratele de mortalitate COVID-19, cât şi nivelurile de obezitate au fost printre cele mai ridicate.

Regatul Unit are a treia cea mai ridicată rată de mortalitate din cauza coronavirusului pe plan global şi a patra cea mai înaltă rată de obezitate – 184 de decese COVID-19 la 100.000 de locuitori, iar 63,7% dintre adulţi sunt supraponderali, potrivit datelor OMS -, urmată de Statele Unite, cu 152,49 decese COVID-19 la 100.000 de locuitori, 67,9% dintre adulţi fiind supraponderali.

John Wilding, profesor de medicină la Universitatea din Liverpool, Marea Britanie, şi preşedintele Federaţiei Mondiale a Obezităţii, a spus că obezitatea ar trebui recunoscută ca un factor important de risc în cazul COVID-19 şi luată în calcul la planificările pentru vaccinare.

”Este cu adevărat important să recunoaştem că obezitatea… creşte riscul”, a spus acesta într-o declaraţie despre concluziile raportului. ”Astfel, asemenea altor afecţiuni precum diabetul şi bolile cardiovasculare, persoanele care suferă de obezitate ar trebui luate în calcul pentru prioritatea timpurie la programele de vaccinare din întreaga lume”.

Sursa: capital.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult