Dascălii din Cugir nu şi-au primit banii din cauza incompetenţei unor birocraţi
Referitor la articolul „Se pare că pentru I.S.J. Alba legea e opţională'” şi pentru corecta informare a opiniei publice vă rugăm să publicaţi următoarele:
1. Afirmaţia că „Primăria nu a vrut să transfere bani între şcolile din oraş” nu am făcut-o în presă deoarece personal consider că problemele nu se rezolvă în presă ci printr-un dialog instituţional. Afirmaţia am făcut-o însă în faţa cadrelor didactice din şcolile nr. 2 Cugir şi „losif Pervain” Cugir care nu şi-au primit banii din cauza incompetenţei primarului şi a directorului economic de la Primăria Cugir.
2. Aşa cum corect se scrie în articol, în conformitate cu HG 369 cei care pot transfera fonduri de la o unitate la alta sunt direcţiile judeţene ale finanţelor publice cu asistenţă de specialitate a inspectoratelor şcolare, dar pentru asta, aceste transferuri trebuie cerute. Ori, Primăria Cugir a cerut acest lucru prin adresa nr. 14973 din data de 13.10.2010, în condiţiile în care salariile trebuiau plătite pe data de 10.10.2010.
3. În ceea ce priveşte drepturile salariate ce trebuie plătite în luna noiembrie, deşi există banii pentru plata salariilor în Cugir, Primăria solicită suplimentarea sumelor neacceptând propunerea I.S.J. făcută prin DGFP Alba în data de 28.10.2010 de redistribuire a sumelor între şcoli aşa cum s-a procedat în alte localităţi : Alba lulia, Blaj, Câmpeni, etc.
4. În aceste condiţii I.S.J. Alba a propus DGFP Alba suplimentarea sumelor alocate Cugirului în data de 2.11.2010 (evident prin scăderea de la alte unităţi administrativ teritoriale), nedorind amplificarea unui conflict mediatic ci rezolvarea problemelor personalului didactic şi nedidactic în unităţile de învăţământ dlin Cugir.
Inspector şcolar general
prof. Cornel SANDU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari