Dascăl din Alba, cu 10 la Titularizare: “Iubesc să lucrez cu copiii. Profesia de educator este una dintre cele mai frumoase”
Dorina Răcătăian, din Alba Iulia, este o tânără eminentă, care a obținut nota maximă la examenul de titularizare de anul acesta. Vrea să lucreze în continuare cu copiii, iar profesia de educator i se pare una dintre cele mai frumoase.
Dorina este unul dintre cei 3 candidaţi notaţi cu zece la examenul de titularizare din județul Alba. În ciuda tuturor problemelor ce marchează învăţământul, albaiulianca nu se gândeşte să părăsească sistemul, pentru simplul motiv că îi place mult să lucreze cu cei mici.
Este proaspătă absolventă a Facultăţii de Drept și Știinte Sociale, specializarea Pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar, în cadrul Universității “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia. Este a doua facultate pe care a absolvit-o, prima fiind Facultatea de Istorie și Filologie, specializarea Română-Engleză, la aceeași universitate.
A ales să studieze în cadrul Departamentului pentru Pedagogia Învăţământului Primar şi Preşcolar pentru că a ştiut exact ce vrea să facă în momentul în care îşi va finaliza studiile. ” Iubesc să lucrez cu copiii, în primul rând, și în al doilea rând, eu consider că este una dintre cele mai frumoase meserii”, a spus pentru ziarulunirea.ro, tânăra care a obţinut un 10 curat la titularizare.
A ales să devină educatoare şi până în prezent a lucrat ca ajutor de educatoare la Grădinița cu program prelungit nr. 12 din Alba Iulia. Dorina a fost suficient de motivată să facă o lucrare perfectă, iar subiectele i s-au părut accesibile pentru toata lumea: ” Mă așteptam să fie doar note mari, sincer „, a mărturisit aceasta.
Proaspăta absolventă și viitoarea educatoare spune că secretul unei reuşite este pasiunea, multă muncă, perseverență și învățarea aprofundată a materiei. „Trebuie să-ţi placă ceea ce faci”, a mărturisit tânăra.
Dorina se bucură acum de puţina vacanţă care i-a rămas. ” Sunt foarte fericită, încă nu îmi vine să cred. Urmează o perioadă de relaxare după atâta stres și bătaie de cap”, a mai spus viitoarea educatoare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești