Dan Mihalache, consilierul președintelui Iohannis, fotografiat în timp ce dormea la o întâlnire oficială cu omologii din Serbia
Preşedintele Klaus Iohannis a efectuat, în luna iulie, o vizită în Serbia, însoţit de o delegaţie din care făcea parte şi consilierul prezidenţial Dan Mihalache, autorul sloganului ”România lucrului bine făcut”. Un membru al delegaţiei sârbe a realizat câteva fotografii în care Dan Mihalache pare să fi adormit chiar în timpul întâlnirii cu delegaţia ţării gazdă.
Pe 16 iulie, preşedintele Klaus Iohannis a plecat în Serbia, la invitaţia omologului său sârb Tomislav Nikolić, pentru o vizită de o singură zi. Şeful statului a fost însoţit la Belgrad de şeful Cancelariei Prezidenţiale, Dan Mihalache, de consilierul pe politică externă, Lazăr Comănescu, şi de consilierul pe securitate naţională, Ion Oprişor. A fost singura vizită externă în care preşedintele nu a luat şi presă.
Potrivit publicaţiei Click.ro, care citează surse din delegaţia sârbă, după ce şeful statului român, Klaus Iohannis, şi omologul său de la Belgrad, Tomislav Nicolici, ar fi părăsit şedinţa de lucru, consilierul prezidenţial Dan Mihalache ar fi adormit.
Dan Mihalache a fost mai întâi membru PSD, fiind, între 2001 şi 2004 consilier al premierului Adrian Năstase. Între 2004 şi 2008 a fost deputat PSD de Maramureş. Iar după ce în acel an a pierdut alegerile şi ar fi fost marginalizat de preşedintele PSD de atunci Mircea Geoană, a trecut la PNL. În 2009 a fost director de comunicare şi strategie în campania electorală prezidenţială a lui Crin Antonescu, iar din 2010 a devenit consilierul liderului PNL. Ulterior, a ocupat mai multe funcţii secundare în guvern, printre care şi pe cea de secretar general adjunct al Guvernului României. După ce Klaus Iohannis a câştigat alegerile prezidenţiale din 2014, Mihalache a fost numit şeful Cancelariei Prezidenţiale, în ciuda opoziţiei societăţii civile.
Cu ocazia vizitei în Serbia, presedintele României, Klaus Iohannis, a avut o întrevedere cu omologul sârb, Tomislav Nicolici şi cu premierul Aleksandar Vucici. Cele două părţi au discutat despre relaţiile bilaterale, cooperarea la nivel regional şi integrarea europeană a Serbiei, potrivit unui comunicat de presă al Guvernului de la Belgrad. Klaus Iohannis şi oficialii sârbi au fost de acord asupra necesităţii ca România şi Serbia să consolideze cooperarea economică bilaterală, al cărei potenţial este insuficient exploatat. Potrivit comunicatului, cele două delegaţii au discutat despre cooperarea în domeniul energiei şi cu privire la construirea autostrăzii Belgrad-Timişoara.
Klaus Iohannis, care s-a întâlnit cu această ocazie şi cu reprezentanţi ai minorităţii româneşti din Serbia, a convenit cu premierul sârb Aleksandr Vucici ca toate problemele referitoare la situaţia minorităţii româneşti din Serbia şi a celei sârbe din Romania să fie soluţionate la nivelul Comisiei Mixte Interguvernamentale între România şi Republica Serbia privind minorităţile naţionale, se mai arăta în comunicatul oficial al Executivului de la Belgrad. Vizita la Belgrad a fost a doua pe care preşedintele Klaus Iohannis a avut-o în regiunea Balcanilor de Vest în interval de numai o lună, după ce pe 15 iunie fusese în Croaţia.
Sursa: adevarul.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








