„Cuvinte călătoare”: Proiect al Teatrului de Păpuși „Prichindel” și IȘJ Alba pentru a atrage elevii înspre lectură pentru formarea și dezvoltarea umană și socială
Teatrul de Păpuși „Prichindel” Alba Iulia și Inspectoratul Școlar al Județului Alba sunt parteneri într-un nou proiect educațional, sugestiv intitulat „Cuvinte călătoare”.
Acest proiect se adresează elevilor din cursul gimnazial din județ și își propune să îi atragă pe aceștia înspre lectură, subliniind importanța lecturii în formarea și dezvoltarea lor umană și socială, precum și în dobândirea abilităților de lectură conștientă, care să îi ajute în procesul de înțelegere a textului literar (și nu numai) scris. Cum citim? Cum ascultăm lectura unui text? Care este vocea povestitorului sau a personajului? Importanța respectării punctuației la citirea unui text. Sunt doar câteva din reperele care stau la baza acestui proiect.
Teatrul de Păpuși „Prichindel”, prin secretarul literar, propune un număr de texte, pentru fiecare vârstă în parte, care să facă obiectul lecturii cu voce tare, susținută de actorii teatrului. Textele sunt alese exclusiv din scriitori români contemporani, din dorința de a promova literatura română contemporană, oferind o alternativă de lectură elevilor, în completarea celor școlare obligatorii.
Inspectoratul Școlar al Județului Alba, prin coordonatorul și inițiatorul proiectului, doamna inspector de limba și literatura română, Gabriela Anamaria Gâlea, va disemina informația către școlile județului și va monitoriza impactul pe care îl va avea asupra elevilor.
Sesiunile de lectură se vor desfășura online, în cadrul orelor de limba și literatura română, respectiv în incinta școlilor partenere, atunci când vor fi ridicate restricțiile impuse din cauza pandemiei cu noul Coronavirus.
„Prin acest proiect, ca slujitori ai cuvântului rostit, sperăm să contribuim la dezvoltarea armonioasă a fiecărui copil în parte, stimulând plăcerea lecturii, a poveștilor și, nu în ultimul rând, a teatrului.”, Ioana Bogățan, manager și coordonator de proiect.
Prima întâlnire va avea loc joi, 13 mai, orele 12:00, când elevii din clasa a VII-a de la Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj, coordonați de prof. Claudia Oancea Raica, se vor întâlni cu colega noastră, actrița Cătălina Mihăilă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU în localitatea Feișa: Ard mai mulți baloți din tulpini de viță de vie Un incendiu a izbucnit luni după-masa în localitatea Feișa. Mai mulți baloți din tulpini de viță de vie au luat foc. Citește și: INCENDIU la o anexă gospodărească din Bucerdea Grânoasă: O șură a luat foc. Intervin pompierii din Blaj Garda […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum 5 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
-
Actualitateacum 5 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie
-
Ştirea zileiacum 4 zile
VIDEO | Nicușor Stanciu, căpitanul României, a primit placheta de onoare a ISU Alba: ”Sunt mândru și onorat să mă aflu aici! Nu vă zic cel mai bun să câștige, pentru că toți sunteți învingători”