Cuprumin Abrud ar putea încasa în următorii 7 ani circa 500 de milioane de dolari pentru 332 de mii de tone de materie primă
Bogdan Badea, secretarul de stat în cadrul Ministerului Economiei, a participat astăzi la Alba Iulia, alături de vicepreședintele Consiliului Județean Alba Florin Roman, la o conferință de presă organizată la sediul PNL Alba.
Ieri, secretarul de stat a efectuat vizite de lucru la companiile UM Cugir şi Cupru Min Abrud şi a avut întâlniri cu autorităţile locale şi judeţene.
Acesta a explicat că Ministerul Economiei a ajuns la concluzia ca cel puțin în această fază să nu se facă privatizare ci să se meargă pe varianta atragerii de investitori pentru a obține suma de 40 de milioane de euro absolut necesară pentru investiții partea de mediu, în retehnologizarea societății și în descopertă – extinderea suprafeței de exploatare de la Roșia Poieni. În lipsa acestor investiții compania de stat și-ar mai putea continua activitatea maxim un an și jumătate.
„Ceea ce pot să spun în acest moment este că s-au depus oferte de calificare, am dorit firme cu expertiză și forță financiară reale, iar oferta finală va fi însoțită de o scrisoare de garanție bancară pentru suma de 40 de milioane de euro, pe care investitorul se angajează să o plătească în avans către Cuprumin Abrud. În acest fel vom evita situații neplăcute, de genul celor care s-au întâmplat în trecut”, a spus Bogdan Badea.
Cei 40 de milioane de euro reprezintă suma pe care câștigătorul licitației, organizată de Ministerul Economiei, trebuie să o plătească în avans pentru minereul de cupru de la Abrud, în valoare de aproape o jumătate de miliard de dolari. Este vorba de exploatarea și vânzarea timp de 7 ani, a 330 mii de tone de concentrat de cupru, la o valoare minimă de 6.900 de $ pe tonă.
În primii 3 ani se vor realiza investițiile pentru retehnologizarea companiei și partea de descopertă (lucrare pregătitoare în cariere prin care se îndepărtează stratul de pământ aflat deasupra zăcământului), urmând ca recuperarea banilor plătiți în avans de investitor să se facă în următorii ani.
Guvernul a aprobat recent pentru Cuprumin Abrud un buget pe 2013, în valoare de 134.200.000 lei și a dat undă verde pntru angajarea unui număr de 11 specialiști în producție.
O tonă de concentrat conține circa 200 de kilograme de cupru, iar suma de 6.900 de $ pe tonă reprezintă pragul minim sub care investitorul îl va plăti pe perioada de exploatare de 7 ani. Suma va fi mai mare dacă prețul international al cuprului va creste.
Până în acest moment la licitație s-au inscris 3 companii. Doi dintre potențialii cumpărători sunt case de trading specializate in comerțul cu materii prime, iar al treilea este un grup turcesc specializat in minerit si energie.
Întrebat dacă contractul cu potențialul investitor de la Cupruminn Abrud conține clauze secrete, cum s-a întâmplat în cazul contractelor făcute de statul român cu Bechtel sau Gabriel Resources, secretarul de stat a evitat un răspuns direct, mulțumindu-se să spună că aceste aspecte sunt reglementate de legislația națională și internațională în domeniu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare
Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență Primarul din Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a anunțat că administrația locală ia în calcul să aplice penalități operatorului STP pentru neefectuarea transportului public. La aproape o săptămână […]









