Curier Județean

Cuplu agresat şi tâlhărit în tren, pe ruta Alba-Iulia – Zlatna

Bogdan Presecan

Publicat

în

Doi bărbaţi au fost reţinuţi duminică, 24 iunie, 2012, de poliţiştii din Zlatna pentru săvârşirea infracţiunilor de tâlhărie, lovire, ameninţare şi port fără drept al cuţitului, în locuri şi împrejurări în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor.

În timp ce se aflau în trenul care circulă pe ruta Alba-Iulia, M.R., de 33 de ani, din Zlatna şi M.C.V., de 29 de ani, din Meteş, puşi pe scandal, i-au lovit cu pumnii şi o bâtă pe un bărbat şi soţia acestuia, călători în acest tren. Ba chiar mai mult, când femeia terorizată a încercat să sesizeze Poliţia, agresorii i-au smuls cu forţa telefonul mobil din mâini şi i l-au reţinut. Violenţele pe care cuplul de zlătneni, respectiv O.V., de 41 de ani şi O.C.D., de 35 de ani, a fost nevoit să le suporte au durat circa o oră şi jumătate, de la 16.25 şi până la 17.30 când trenul a oprit în gara C.F.R. Zlatna.

Potrivit IPJ Alba, în jurul orelor 17,30, trenul a sosit în staţia C.F.R. Zlatna – Călători, ocazie cu care O.V., un bărbat de 41 de ani şi O.C.D., o femeie de 35 de ani, ambii din Zlatna, au reclamat faptul că au fost agresaţi de către doi bărbaţi, M.R., de 33 de ani, din Zlatna şi M.C.V., de 29 de ani, din Meteş, O.V., fiind lovit cu pumnul şi o bâtă în zona feţei şi a coapsei iar soţia acestuia fiind deposedată prin violenţă de telefonul mobil, în momentul în care aceasta intenţiona să sesizeze poliţia despre eveniment.

Cele două victime s-au retras în compartimentul mecanicului de locomotivă până în staţia C.F.R. Zlatna – Călători, de unde au fost preluaţi de un echipaj din cadrul Poliţiei Oraşului Zlatna. Cei doi suspecţi au fost identificaţi de poliţiştii din Zlatna împreună cu poliţiştii Serviciului Transporturi Alba, pe raza oraşului Zlatna, la locuinţa unui cunoscut al lor. Asupra lui M.C.V. a fost găsit telefonul victimei precum şi un briceag iar asupra lui M.R., a fost găsit un briceag şi bâta cu care a fost agresat O.V.

Faţă de cei doi suspecţi cercetările sunt continuate de către Serviciul Poliţiei Transporturi Alba sub aspectul comiterii infracţiunilor de tâlhărie, lovire, ameninţare şi port fără drept al cuţitului, în locuri şi împrejurări în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor.

Împotriva celor doi autori a fost luată măsura reţinerii pe bază de ordonanţă, aceştia fiind depuşi în Centrul de Arest şi Reţinere Preventivă al Inspectoratului de Poliţie Alba, urmând ca aceştia să fie prezentaţi Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia cu propunere de punere în mişcare a acţiunii penale şi arestare preventivă.

foto: arhivă


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | SCANDAL la Sântimbru: Tânăr din Galda de Jos, REȚINUT de polițiști după ce a bătut un bărbat din localitate în fața unui magazin alimentar

Ioana Oprean

Publicat

în

SCANDAL la Sântimbru: Tânăr din Galda de Jos, REȚINUT de polițiști după ce a bătut un bărbat din localitate în fața unui magazin alimentar Un tânăr din Galda de Jos a fost reținut de polițiști după ce a bătut un bărbat din localitate în fața unui magazin alimentar. Potrivit IPJ Alba, la data de 24 […]

Citește mai mult

Curier Județean

25 iunie 2026 | COD GALBEN de CANICULĂ: Puncte de prim ajutor și hidratare amenajate în Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

COD GALBEN de CANICULĂ: Puncte de prim ajutor și hidratare amenajate în Alba Iulia În sprijinul cetățenilor, Primăria Municipiului Alba Iulia și Crucea Rosie Romana Filiala Alba, au organizat astăzi, 25 iunie 2026, în contextul atenționării meteorologice Cod Galben de caniculă, două puncte de prim ajutor și hidratare, in intervalul orar 11.00- 17.00. Punctele de […]

Citește mai mult

Curier Județean

Urmărit internațional, adus în țară din Spania: Bărbatul are de executat o pedeapsă emisă de Judecătoria Aiud. Va sta după gratii 2 ani și 6 luni

Bogdan Ilea

Publicat

în

Urmărit internațional, adus în țară din Spania: Bărbatul are de executat o pedeapsă emisă de Judecătoria Aiud. Va sta după gratii 2 ani și 6 luni Un bărbat, de 48 de ani, urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni rutiere, cu un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 2 ani și 6 luni, emis […]

Citește mai mult