Cuplu agresat şi tâlhărit în tren, pe ruta Alba-Iulia – Zlatna
Doi bărbaţi au fost reţinuţi duminică, 24 iunie, 2012, de poliţiştii din Zlatna pentru săvârşirea infracţiunilor de tâlhărie, lovire, ameninţare şi port fără drept al cuţitului, în locuri şi împrejurări în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor.
În timp ce se aflau în trenul care circulă pe ruta Alba-Iulia, M.R., de 33 de ani, din Zlatna şi M.C.V., de 29 de ani, din Meteş, puşi pe scandal, i-au lovit cu pumnii şi o bâtă pe un bărbat şi soţia acestuia, călători în acest tren. Ba chiar mai mult, când femeia terorizată a încercat să sesizeze Poliţia, agresorii i-au smuls cu forţa telefonul mobil din mâini şi i l-au reţinut. Violenţele pe care cuplul de zlătneni, respectiv O.V., de 41 de ani şi O.C.D., de 35 de ani, a fost nevoit să le suporte au durat circa o oră şi jumătate, de la 16.25 şi până la 17.30 când trenul a oprit în gara C.F.R. Zlatna.
Potrivit IPJ Alba, în jurul orelor 17,30, trenul a sosit în staţia C.F.R. Zlatna – Călători, ocazie cu care O.V., un bărbat de 41 de ani şi O.C.D., o femeie de 35 de ani, ambii din Zlatna, au reclamat faptul că au fost agresaţi de către doi bărbaţi, M.R., de 33 de ani, din Zlatna şi M.C.V., de 29 de ani, din Meteş, O.V., fiind lovit cu pumnul şi o bâtă în zona feţei şi a coapsei iar soţia acestuia fiind deposedată prin violenţă de telefonul mobil, în momentul în care aceasta intenţiona să sesizeze poliţia despre eveniment.
Cele două victime s-au retras în compartimentul mecanicului de locomotivă până în staţia C.F.R. Zlatna – Călători, de unde au fost preluaţi de un echipaj din cadrul Poliţiei Oraşului Zlatna. Cei doi suspecţi au fost identificaţi de poliţiştii din Zlatna împreună cu poliţiştii Serviciului Transporturi Alba, pe raza oraşului Zlatna, la locuinţa unui cunoscut al lor. Asupra lui M.C.V. a fost găsit telefonul victimei precum şi un briceag iar asupra lui M.R., a fost găsit un briceag şi bâta cu care a fost agresat O.V.
Faţă de cei doi suspecţi cercetările sunt continuate de către Serviciul Poliţiei Transporturi Alba sub aspectul comiterii infracţiunilor de tâlhărie, lovire, ameninţare şi port fără drept al cuţitului, în locuri şi împrejurări în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor.
Împotriva celor doi autori a fost luată măsura reţinerii pe bază de ordonanţă, aceştia fiind depuşi în Centrul de Arest şi Reţinere Preventivă al Inspectoratului de Poliţie Alba, urmând ca aceştia să fie prezentaţi Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia cu propunere de punere în mişcare a acţiunii penale şi arestare preventivă.
foto: arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC
ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC Un accident rutier a avut loc vineri seara, în jurul orei 19.40, în Alba Iulia. O persoană a fost lovită de o mașină. Potrivit IPJ Alba, este vorba de un pieton acroșat de un autoturism în apropiere de […]
VIDEO | Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice
Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice Comunitatea din Ciumbrud se pregătește să întâmpine mii de vizitatori la cea de-a XXIII-a ediție a Sărbătorii Rozelor, unul dintre cele mai cunoscute și apreciate evenimente dedicate florilor din România. Cu doar câteva ore înainte de […]
FOTO | Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității
Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității Crucea Roșie Română Filiala Alba a pus în funcțiune vineri, 26 iunie 2026, două defibrilatoare externe semiautomate (AED) în municipiul Alba Iulia, acestea fiind primele echipamente medicale de prim ajutor amplasate în spațiile […]








