Cupa României U19, CSM Unirea a eliminat LPS Sebeș după penalty-uri | Portarul unirist R. Pauletti a egalat în minutul 90+5!

Partidă dramatică în “Arini” în primul tur al Cupei României Under 19 între conjudețenele LPS Sebeș și CSM Unirea Alba Iulia, vizitatorii calificându-se după loviturile de departajare, însă evenimentul întâlnirii a fost reușita portarului Răzvan Pauletti (de la “alb-negri”), în minutul 90+5, care a egalat, scor 2-2 (după un corner, cu piciorul) și a reușit astfel să evite in extremis eliminarea, după ce l-a învins pe omologul său dintre buturi (Daniel Groza, portarul cu două goluri din degajări în această ediție).

În schimb, la Under 17, LPS Sebeș a câștigat cu 1-0 (0-0), reușită Todea (68).

Duelul celor doi goalkeeperi, foști colegi la LPS Sebeș, a continuat și la execuțiile din punctul cu var, la Under 19. În prima serie R. Pauletti a parat execuția lui T. Fleacă, iar D. Groza a răspuns în același mod la șutul lui V. Stanciu. Restul executanților au marcat (Ghibu, N. Nistor, Țălnar, respectiv D. Nistor, An. Bogdan, R. Nistor, P. Codrea), până la Crețu (LPS Sebeș) care a trimis în bară, și astfel uniriștii s-au impus cu 4-3, după loviturile de departajare.

În timpul regulamentar a fost 2-2 (1-1), cu gazdele conducând de fiecare dată, reușite Ghibu (9), N. Nistor (71), respectiv Val. Moldovan (30, penalty) – și el fost jucător al gazdelor, portarul R. Pauletti (90+5).

LPS Sebeș: D. Groza – Fălămaș, Oancea, Ghibu, Roșu, Țălnar, Crețu, T. Fleacă, Șerb, N. Nistor, Buhazi; au mai intrat Alb, Băcăințan, Ganga, Morariu, Boca. Antrenor Cosmin Groza.

CSM Unirea: R. Pauletti – D. Moldovan, V. Moldovan, P. Codrea, An. Maier, P. Alexandru, Cîrja, Sebaș, D. Olălău/ cpt, An. Bogdan, Sebaș, rezerve Duna, R. Nistor, D. Nistor, Gall, Plută, Mihăilă, Plăcintă, Ionaș-Rădoi, M. Cristea. Antrenor George Țălnar.

În „Arini” în cadrul primului tur al Cupei României s-au înfruntat conjudețenele de la LPS Sebeș și CSM Unirea Alba Iulia, la ambele categorii competiționale, Under 19 și Under 17

La Under 17, distribuțiile au fost următoarele: *LPS Sebeș: Similie – Davel, Cătană, Vintilă, Moise, M. Cristea, Rădac, Alisie, Todea, Zoicaș, Hudrea; au mai intrat Ghițan,Ursu, Hațegan, Crișan, Dican (rezervă Popovici). Antrenor Doru Oancea.

*CSM Unirea: Răhăian – Jurj, Chinde, Oct. Muntean, Ferencz, Cioruța, T. Crișan, R. Muntean, Borza, Orian, Doda; au mai intrat Butnariu, R. Stanciu, Vințan, Monescu, R. Cristea (rezerve Pleșa, Suciu, Țirlea). Antrenor Vasile Ursu.

În 10 septembrie, în urmă cu mai bine de o lună, „alb-negrii” s-au impus în două rânduri,3-0 și 3-2, în campionat.

În Vinerea Mare, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – victorii nete! Metalurgistul Cugir – succes după un meci nebun, Industria Galda – un nou eșec!

În Vinerea Mare, succese concludente pentru CSU Alba Iulia (în play-off) și CSM Unirea Alba Iulia (în play-out), în jocurile din eșalonul terț. Metalurgistul Cugir se impune la Reghin, după un nou meci nebun, scor 3-2 (după ce a condus cu 2-0 și a fost egalată în 3 minute), iar „lanterna roșie” Industria Galda a […]