Ştirea zilei

Cum a scăpat un român de un mandat european de arestare, după ce a fraudat firme din Austria cu peste 300.000 de euro

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum a scăpat un român de un mandat european de arestare, după ce a fraudat firme din Austria cu peste 300.000 de euro

Un bărbat de 48 de ani a scăpat, temporar, de arest preventiv şi predare către autorităţi judicare din Austria pe motiv că este cercetat în Alba pentru conducerea unui autovehicul neînmatriculat în circulaţie.

F. Liviu este ”beneficiarul” unui mandat european de arestare după ce ar fi delapidat în Austria peste 300.000 de euro de la mai multe societăţi. Curtea de Apel Alba Iulia a hotărât în 15 mai 2020 punerea în executare a mandatului de arestare, dar a amânat predarea persoanei solicitate până la soluţionarea dosarului penal din România.

”Din cuprinsul semnalării a rezultat că persoana solicitată este cercetată pentru săvârşirea infracţiunii de fraudă inclusiv cea care afectează interesele financiare ale Comunităţilor Europene în sensul, pedepsită cu închisoare de maxim 10 ani. S-a reţinut, în fapt, în sarcina acestuia, că a deviat sau a diminuat activele de la mai multe companii, provocând pierderi de peste 300.000 Euro.

Mai mult în calitate de angajator, este acuzat pentru înregistrarea repetată a persoanelor individuale în sistemul de securitate socială ştiind că această contribuţie nu va fi plătită complet şi nici nu a plătit contribuţiile rezultante de asigurare socială. De asemenea, în calitate de director al companiei, a comis infracţiunea de fraudă repetată pretinzând că societatea lui poate şi doreşte să plătească facturi, păcălind astfel mai multe companii pentru furnizarea combustibilului, livrări şi servicii”, se precizează în conţinutul hotărârii de la Curtea de Apel.

Bărbatul a fost arestat preventiv pe o perioadă de 15 zile, dar a fost eliberat după ce instanţa a decis amânarea predării către autorităţile austriece. Potrivit Codului penal austriac, persoana solicitată este cercetată pentru săvârşirea infracţiunilor de faliment fraudulos; înregistrarea frauduloasă pentru asigurare socială şi muncitori în construcţii, concediu şi plăţi indemnizaţii; înregistrare frauduloasă asigurare socială şi muncitori construcţii, concediu şi plăţi indemnizaţii; fraudă agravată în mod continuat, fapte pedepsite cu închisoarea de maximum 10 ani. Infracţiunea pentru care este cercetat de Parchetul de pe lângă Jduecătoria Aiud a fost săvârşită în noiembrie 2019.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor”

Ioana Oprean

Publicat

în

Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor” „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

UPDATE | TRAGEDIE la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani DECEDAT după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc

Ioana Oprean

Publicat

în

TRAGEDIE la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani DECEDAT după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc În această după-amiază, în jurul orei 17:30, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment în orașul Ocna Mureș, pe strada Aleea Independenței, unde un bărbat în vârstă […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat

Bogdan Ilea

Publicat

în

Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]

Citește mai mult