Ştirea zilei

Cum a șantajat un fals poliţist din Alba doi tineri cu fapte de viol fictive. Mai întai era „pește” apoi se dădea om al legii

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum a șantajat un fals poliţist din Alba doi tineri cu fapte de viol fictive. Mai întai era „pește” apoi se dădea om al legii

Un bărbat din municipiul Alba Iulia, în vârstă de 35 de ani, aflat în prezent închis în Penitenciarul Aiud, a fost condamnat la o nouă pedeapsă cu executare pentru şantaj.

G. P. B. este acuzat că a şantajat doi tineri cu presupuse fapte de viol pentru a-i plăti anumite sume de bani. Infracţiunile au avut loc în 2016, dar abia în noiembrie 2021 există o primă decizie în dosarul penal.

Potrivit rechizitoriului, în toamna anului 2016, bărbatul, recomandându-se drept poliţist, a ameninţat un tânăr cu privire la faptul că o să fie tras la răspundere penală pentru comiterea unei presupuse fapte de viol dacă nu îi va remite în viitorul apropiat suma de 200 de lei.

De asemenea, acesta l-a ameninţat cu moartea pentru a-l convinge să îi dea banii. G. P. B. se lăuda în perioada respectivă că este poliţist şi că este o persoană influentă („are bani, case şi maşini”).

La scurt timp după ce s-au cunoscut, acesta i-a propus viitoarei sale victime să se deplaseze la el acasă pentru a face cunoştinţă cu o fată. Tânărul a fost de acord şi a mers la locuinţa acestuia unde a întreţinut raporturi sexuale cu respectiva fată. La câteva zile după acest moment, tânărul a fost contactat de către şantajist, care i-a relatat că fata cu care întreţinuse relaţii sexuale a formulat împotriva sa plângere la poliţie pentru comiterea infracţiunii de viol. Cu aceeaşi ocazie, i-a cerut suma de 200 de lei pentru a-l „scăpa” de dosar.

Aceeaşi metodă a fost pusă în practică faţă de o a doua victimă, căreia i-a cerut suma de 500 de lei pentru ca să fie scăpat de o aşa-zisă faptă de viol. Activităţile desfăşurate de inculpat au determinat persoana vătămată să îi remită suma de 300 de lei, de frică să nu fie „arestată” şi să „ajungă la puşcărie”.

În perioada respectivă, G. P. B. acţiona şi ca proxenet al unei prostituate. De altfel, în octombrie 2018 a fost condamnat definitiv la patru ani şi şase luni de închisoare cu executare. În noul dosar acesta a primit doi ani de închisoare, dar prin contopire cu vechea pedeapsă s-a ajuns la cinci ani şi două luni în regim de detenţie. Instanţa a scăzut perioada de trei ani şi aproape şase luni executată, începând cu luna mai 2018.

„Instanţa reţine că prin modul în care a conceput săvârşirea faptei demonstrează că este o persoană versată în câmpul infracţional totul fiind gândit la nivel elaborat, având reprezentarea urmărilor sale precum şi cu scop clar şi prefigurat, respectiv obţinerea unor sume de bani de la persoanele vătămate. În acest sens, inculpatul le prezenta persoanelor vătămate persoane de sex feminin dispuse să întreţină raporturi sexuale consimţite cu acestea, iar apoi ameninţa persoanele vătămate cu tragerea la răspundere penală pentru presupusele fapte de viol, respectiv le ameninţa cu acte de violenţă”, se menţionează în hotărârea Judecătoriei Alba Iulia.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare

Ioana Oprean

Publicat

în

Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]

Citește mai mult