Ştirea zilei

Cum a reușit un bărbat din Alba Iulia să cumpere în mod fraudulos, cu ajutorul unor complici, un imobil din Teiuș, scos la licitație: A fost reținut în urma unor percheziții domiciliare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum a reușit un bărbat din Alba Iulia să cumpere în mod fraudulos, cu ajutorul unor complici, un imobil din Teiuș, scos la licitație: A fost reținut în urma unor percheziții domiciliare

Un bărbat din Alba Iulia a reușit să cumpere în mod fraudulos, cu ajutorul unor complici, un imobil din Teiuș, scos la licitație. A fost reținut în urma unor percheziții domiciliare.

În data de 08.08.2024, Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba, împreună cu polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba, au efectuat patru percheziții domiciliare la locuințele unor persoane suspectate de săvârșirea infracțiunilor de deturnare a licitațiilor publice și complicitate la deturnarea licitațiilor publice.

Din actele de urmărire penală efectuate a rezultat suspiciunea rezonabilă că:

În data de 28 mai 2024, doi bărbați din municipiul Alba Iulia, respectiv din orașul Teiuș, având drept complice o femeie din Alba Iulia, ar fi participat la o licitație publică organizată de biroul unui executor judecătoresc pentru un imobil din orașul Teiuș, după ce, în prealabil, s-ar fi înțeles pentru a denatura prețul de adjudecare. În urma licitației, imobilul a fost adjudecat de unul dintre bărbați, prejudiciul cauzat fiind de 113.448 de lei, reprezentând diferența dintre prețul cu care imobilul a fost scos la licitație publică și prețul de adjudecare.

Cu ocazia perchezițiilor domiciliare au fost identificate și ridicate sisteme informatice și medii de stocare a datelor informatice, necesare și utile justei soluționării a cauzei, fiind puse în executare trei mandate de aducere.

Față de suspectul din municipiul Alba Iulia, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore.

Prin ordonanța din data de 09.08.2024, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba a dispus luarea unor măsuri asiguratorii față de suspectul care a achiziționat în mod fraudulos imobilul până la concurenţa sumei de 150.000 lei, reprezentând valoarea probabilă a prejudiciilor și a cheltuielilor judiciare cauzate de acesta.

Precizăm că efectuarea perchezițiilor domiciliare și luarea măsurilor asigurătorii sunt etape procesuale reglementate în Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual necesar pentru administrarea probatoriului, iar aceste acte şi măsuri de urmărire penală nu pot în nicio situaţie să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.


Secțiune Știri sub articolul principal



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Bani plătiți nejustificat la Primăria Roșia de Secaș. Curtea de Conturi: cheltuieli de personal majorate cu peste 154.000 de lei

Ioana Oprean

Publicat

în

Bani plătiți nejustificat la Primăria Roșia de Secaș. Curtea de Conturi: cheltuieli de personal majorate cu peste 154.000 de lei Un audit al Curții de Conturi a României scoate la iveală mai multe abateri privind plata cheltuielilor de personal la Primăria Roșia de Secaș, pentru perioada 2024–2025. Auditorii au identificat majorări salariale acordate peste limitele […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Școală modernizată ca la oraș în comuna Ohaba. 40 de copii beneficiază de condiții de ultimă generație. Primarul Adrian Mihălțan: „Am crezut că se poate și la noi ca în alte părți”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Școală modernizată ca la oraș în comuna Ohaba. 40 de copii beneficiază de condiții de ultimă generație. Primarul Adrian Mihălțan: „Am crezut că se poate și la noi ca în alte părți” Școala Gimnazială din Ohaba, care deservește elevii din comuna Ohaba, a fost recent modernizată, iar acum oferă condiții moderne de studiu, la standarde […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Foto | Felicia Boca și Andrei Zobrinschi, absolvenți ai Colegiului Militar din Alba Iulia, șefi de promoție în academiile militare

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Felicia Boca și Andrei Zobrinschi, absolvenți ai Colegiului Militar din Alba Iulia, șefi de promoție în academiile militare An de an, absolvenții Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia reușesc să scrie povești de succes, confirmând valoarea educației primite în școală, dar și ambiția, perseverența, munca și dedicarea demonstrate pe parcursul pregătirii în academiile […]

Citește mai mult