Cugirenii vor reamplasarea statuii eroului de la Câmpul Pâinii – Pavel Chinezu
Comitetul cetăţenesc din Cugir care a jucat un rol important în reconstituirea monumentului simbol al fabricii de fier şi oţel de la UMC a venit recent cu o nouă iniţiativă care de data aceasta nu mai vizează oraşul de la poalele Drăganei, ci localitatea învecinată Şibot.
Membrii comitetului cugirean s-au adunat la sfat, prilej cu care au găsit nepotrivit amplasamentul actual din staţia CFR Şibot pe care se află situată statuia vestitului comandant şi erou pentru libertate Pavel Chinezu, fost general în armata regelui Ungariei Matei Corvin şi Comite de Timişoara. Un erou celebru şi glorios în a cărui carieră s-a remarcat bătălia din 1479 de la Câmpul Pâinii de lângă Orăştie unde Pavel Chinezu a repurtat o victorie decisivă împotriva turcilor.
O parte din membrii comitetului orăşenesc din Cugir au organizat o delegaţie condusă de consilierul local Aurel Voicu cu misiunea de a purta discuţii cu primarul Şibotului Ilie Tomuş în vederea reamplasării statuii luptătorului de la Câmpul Pâinii într-o zonă cât mai vizibilă şi accesibilă celor interesaţi. Aceştia i-au propus primarului Tomuş ca statuia să fie aşezată la moara din Şibot lângă Drumul European 68 respectiv Drumul Naţional 7 sau după trecerea de cale ferată, pe strada principală ce duce spre centrul civic al comunei. În cadrul dialogului cu primarul s-a avansat propunerea ca îngrijirea statuii să se facă prin grija elevilor şcolii generale din Şibot iar cheltuielile băneşti privind reamplasarea să fie asigurate fie din donaţii, de la bugetul local sau cu sprijinul Consiliului judeţean – instituţie ce susţine în mod major punerea în valoare a patrimoniului cultural, istoric şi economic al judeţului.
Pentru a acorda o mai mare importanţă bătăliei de pe Câmpul Pâinii din 18 octombrie 1479, ilustrată sugestiv de statuia marelui erou al neamului, s-a discutat şi în legătură cu posibilitatea realizării unui panou care să cuprindă harta desfăşurării luptelor de la Câmpul Pâinii, respectiv mişcarea trupelor combatante existând surse ce confirmă cum că oştile turceşti s-au retras pe valea Râului Mare – Cugir. Nu lipsită de importanţă a fost sugestia făcută primarului privind editarea unei ilustrate sau a unui pliant care să conţină fotografia eroului. „Domnul primar Tomuş s-a arătat receptiv la propunerile noastre, afirmând că are deja unele preocupări concrete pentru acest demers ce are ca scop punerea în valoare a statuii, fapt pentru care ne-a oferit un excelent studiu cu referire la personalitatea luptătorului din secolul XV-lea, căruia istoricul Nicolae Iorga i-a ridicat un monument în comuna Şibot”, ne-a declarat Aurel Voicu. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul Aiud. Va sta aproape 4 ani după gratii
Femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul Aiud. Va sta aproape 4 ani după gratii O femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, a fost reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul […]
DSP Alba: Recomandări esențiale pentru populație în caz de caniculă. Cum vă protejați de căldură
DSP Alba: Recomandări esențiale pentru populație în caz de caniculă. Cum vă protejați de căldură În contextul temperaturilor în creștere din aceste zile, meteorologii prognozând în zilele următoare caniculă în mai multe județe din țară, Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba transmite o serie de recomandări pentru populație. Mesajul integral publicat de DSP Alba este […]
FOTO | Gheorghe Remete și Dragomir Vlonga, noi cetățeni de onoare ai municipiului Alba Iulia: Propuneri la aprobare în Consiliul Local
Gheorghe Remete și Dragomir Vlonga, noi cetățeni de onoare ai municipiului Alba Iulia: Propuneri la aprobare în Consiliul Local Proiecte de hotărâri privind conferirea titlurilor de cetățeni de onoare ai municipiului Alba Iulia pentru Gheorghe Remete și Dragomir Vlonga se află pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Local Alba Iulia de luni, […]









