Cugirenii vor reamplasarea statuii eroului de la Câmpul Pâinii – Pavel Chinezu
Comitetul cetăţenesc din Cugir care a jucat un rol important în reconstituirea monumentului simbol al fabricii de fier şi oţel de la UMC a venit recent cu o nouă iniţiativă care de data aceasta nu mai vizează oraşul de la poalele Drăganei, ci localitatea învecinată Şibot.
Membrii comitetului cugirean s-au adunat la sfat, prilej cu care au găsit nepotrivit amplasamentul actual din staţia CFR Şibot pe care se află situată statuia vestitului comandant şi erou pentru libertate Pavel Chinezu, fost general în armata regelui Ungariei Matei Corvin şi Comite de Timişoara. Un erou celebru şi glorios în a cărui carieră s-a remarcat bătălia din 1479 de la Câmpul Pâinii de lângă Orăştie unde Pavel Chinezu a repurtat o victorie decisivă împotriva turcilor.
O parte din membrii comitetului orăşenesc din Cugir au organizat o delegaţie condusă de consilierul local Aurel Voicu cu misiunea de a purta discuţii cu primarul Şibotului Ilie Tomuş în vederea reamplasării statuii luptătorului de la Câmpul Pâinii într-o zonă cât mai vizibilă şi accesibilă celor interesaţi. Aceştia i-au propus primarului Tomuş ca statuia să fie aşezată la moara din Şibot lângă Drumul European 68 respectiv Drumul Naţional 7 sau după trecerea de cale ferată, pe strada principală ce duce spre centrul civic al comunei. În cadrul dialogului cu primarul s-a avansat propunerea ca îngrijirea statuii să se facă prin grija elevilor şcolii generale din Şibot iar cheltuielile băneşti privind reamplasarea să fie asigurate fie din donaţii, de la bugetul local sau cu sprijinul Consiliului judeţean – instituţie ce susţine în mod major punerea în valoare a patrimoniului cultural, istoric şi economic al judeţului.
Pentru a acorda o mai mare importanţă bătăliei de pe Câmpul Pâinii din 18 octombrie 1479, ilustrată sugestiv de statuia marelui erou al neamului, s-a discutat şi în legătură cu posibilitatea realizării unui panou care să cuprindă harta desfăşurării luptelor de la Câmpul Pâinii, respectiv mişcarea trupelor combatante existând surse ce confirmă cum că oştile turceşti s-au retras pe valea Râului Mare – Cugir. Nu lipsită de importanţă a fost sugestia făcută primarului privind editarea unei ilustrate sau a unui pliant care să conţină fotografia eroului. „Domnul primar Tomuş s-a arătat receptiv la propunerile noastre, afirmând că are deja unele preocupări concrete pentru acest demers ce are ca scop punerea în valoare a statuii, fapt pentru care ne-a oferit un excelent studiu cu referire la personalitatea luptătorului din secolul XV-lea, căruia istoricul Nicolae Iorga i-a ridicat un monument în comuna Şibot”, ne-a declarat Aurel Voicu. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026 Distribuție Energie Electrică România – Sucursala Alba anunță întreruperea în alimentarea cu energie electrică în mai multe localități din județul Alba. Întreruperile programate pentru intervalul 29.06- 05.07.2026 Nr.crt. ADRESA INTERVAL CENADE, […]
FOTO | Team XEO reprezintă Alba Iulia și România la FTC Premier Event Istanbul 2026: Revenire după 7 ani pe scena internațională a competițiilor de robotică
Team XEO reprezintă Alba Iulia și România la FTC Premier Event Istanbul 2026: Revenire după 7 ani pe scena internațională a competițiilor de robotică După o pauză de 7 ani, Team XEO #14278 revine pe scena internațională a competițiilor de robotică, fiind prezentă la FTC Premier Event Istanbul 2026, unul dintre cele două evenimente internaționale […]
Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune
Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune Temperaturile extreme și consumul tot mai ridicat de apă potabilă, folosită inclusiv pentru activități agricole, au determinat operatorul regional SC APA CTTA SA Alba să introducă un program temporar și actualizat de furnizare a apei în mai multe localități […]








