Cu Andrei Mărginean şi Raul Şteau între titulari, România Under 17, eşec la scor de tenis (2-6) cu reprezentativa Turciei

Reprezentativa Under 17 a României a pierdut cu 6-2 (4-1) prima partidă amicală a anului 2018, disputată în Antalia, la Side, împotriva selecționatei similare a Turciei. Pentru naționala noastră au înscris Mitrea (Inter Milano, min 29, la 0-3) și Iulian Ilie (Sportul Snagov, min 52, la scorul de 1-6).

“Tricolorii” vor putea să-și ia revanșa joi, 18 ianuarie, când se va disputa cea de-a doua partidă amicală dintre cele două selecționate. În distribuţia “tricoloră” au fost titulari cei doi mijlocaşi originari din Alba, Andrei Mărginean (CS Zlatna) şi aiudeanul Raul Şteau (Viitorul Cluj-Napoca/ Centrul Naţional de Pregătire Tîrgu Mureş), ultimul înlocuit la pauză, când antrenorul Sorin Colceag a făcut multiple schimbări. Această acțiune este penultima înainte de Turul de Elită, la care România U17 va participa în perioada 22-28 martie. Grupa a 7-a va fi găzduită de Ungaria, iar tricolorii vor întâlni Israel (22 martie), Ungaria (25 martie) şi Slovenia (28 martie).

Sursa: Federaţia Română de Fotbal

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]