CSU Alba Iulia, de la toamnă la Vințu de Jos, în Liga 3 | Parteneriat cu Optimum Alba Iulia, pentru închirierea arenei
Este foarte probabil ca la toamnă CS Universitatea Alba Iulia să susțină meciurile din Liga 3, ediția 2023/ 2024, considerate pe teren propriu, pe Stadionul “Mureșul” din Vințu de Jos, în al doilea sezon consecutiv al studenților pe a treia scenă.
Pentru a se realiza această mutare, oficialii albaiulieni intenționează să parafeze un parteneriat cu Academia de Fotbal Optimum Alba Iulia, care recent a închiriat pentru 3 ani baza sportivă “Mureșul” de la Primăria comunei Vințu de Jos. Detaliile colaborării se discută între cele două părți în această perioadă și se speră într-o colaborare avantajoasă, pe mai multe planuri între CSU Alba Iulia și Optimum Alba Iulia. Dacă se va bate palma urmează ca Stadionul “Mureșul” să fie omologat de o comisie FRF pentru a găzdui partide de Liga 3.
“Încercăm să găsim soluții pentru o «casă» a noastră, cum se spune, și a termina cu mutatul de pe un stadion de antrenamente, pe un altul la jocuri. A fost un inconvenient din acest punct de vedere, iar Vințu de Jos reprezintă o alternativă. Discuțiile sunt începute cu reprezentanții Optimum, dar încă nu e stabilit nimic. Vizăm un parteneriat cu avantaje pentru ambele părți”, a precizat Bodan Duma, directorul CS Universitatea Alba Iulia.
Universitarii iau în calcul să revină pe arena unde au început activitatea fotbalistică în 2018, în Liga 5, locația jocurilor interne până în primăvara anului 2020, la declanșarea pandemiei de coronavirus. După două stagiuni, una de Liga 4 și aceea de debut pe a treia scenă, petrecute pe “Cetate”, CS Universitatea Alba Iulia își propune să se mute pe un alt stadion. Asta în condițiile în care cel mai important stadion din Alba trebuie să-l împartă cu CSM Unirea Alba Iulia, clubul care-l administrează și își propune să promoveze în Liga 2, programul fiind unul destul de complicat. În această primăvară antrenamentele s-au desfășurat la Galtiu, iar partidele de acasă pe “Cetate”, cu costurile aferente pentru închiriere. În septembrie 2020, pe “Mureșul”, s-a disputat partida din turul inaugural al Cupei României dintre concitadinele CSU Alba Iulia și Unirea Alba Iulia, divizionara terță impunându-se după lovituri de departajare
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari