CSU Alba Iulia – CSM Satu Mare 69-67. Echipa antrenată de Popov luptă pentru bronz!

CSU Alba Iulia a câştigat al doilea meci din finala mică a Ligii Naţionale de Baschet Feminin contra echipei CSM Satu Mare cu scorul de 69-67  (pe sferturi 23-21, 14-20, 15-14, 17-12). După acest meci CS Universitatea Alba Iulia reintră în cursa pentru medalia de bronz, următorul joc fiind marţi, 7 mai.

A fost un meci strâns în care echipa antrenată de Miroslav Popov a început bine, iar după primele 10 minute de joc tabela arăta 23 – 21. Lipsa de concentrare din sfertul al doilea a făcut ca la pauza mare echipa antrenată de Dan Fleşeriu să conducă cu scorul de 37 – 41.  Înainte cu 10 minute de final scorul a fost 55 – 52, iar ultimele minute din joc au fost dramatice din toate punctele de vedere, distanţa pe tabelă fiind de 2-3 puncte în favoarea echipei din Satu Mare. Cu 42 de secunde înainte de finalul meciului scorul era egal 67 – 67, iar CSU a marcat ultimul coş al meciului prin Eniko Laza, în scandările şi bucuria spectatorilor.

ELIT

*Jovana în lacrimi

Tratamentul la care a fost supusă de către fanii albaiulieni a făcut-o pe Jovana Vukoje să izbucnească la finalul meciului în lacrimi fiind cu greu calmată de oficialii echipei.

Galeria “Gruppo Arnsberg” a huiduit-o pe baschetbalista Jovana Vukoje din cauza unei neînţelegeri din meciul care a avut loc la Alba Iulia contra campioanei CSM Târgovişte, scandând în repetate rânduri “Jovana pleacă din Alba”.

„A fost foarte dificil pentru noi, Satu Mare a avut un avantaj moral ţinând cont de prima victorie şi a început mult mai bine decât noi sfertul al doilea. Am făcut unele greşeli, am revenit şi le felicit pe fete pentru că au avut puterea să remonteze acest meci. Cu un arbitraj normal avem 50% sanse să luam medalie la capătul unui sezon istovitor.” a declarat Miroslav Popov, antrenorul echipei CSU.

Meciul precedent CSU a fost învinsă cu scorul de 72-69, iar prin reuşita din această seară CSU are speranţe la medalia de bronz.

Pauza competiţională va aduce schimbări majore de efectiv în cadrul echipei albaiuliene, iar în toamnă echipa din Cetatea Marii Uniri va participa în premieră în cupele europene.

Pentru CSU au marcat: Amanda Thompson 15 puncte, Tereza Brantlova – 14, Becca Tobin – 14, Alexandra Uiuiu – 11, Eniko Laza – 6, Katya Abramzon – 5, Jovana Vukoje – 2, Zenta Melnika – 2 puncte.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook

Te-ar putea interesa și:

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Premierul Florin Cîțu: „Finala Cupei României e un eveniment în care vom avea spectactori”

Ziua de 22 mai va fi o zi extrem de importantă deoarece toți miniștrii vor ieși în stradă pentru susținerea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro