CSU Alba Iulia caută reabilitarea în Final Four-ul Ligii Europei Centrale, la Brașov | Două transferuri: Kristina Arsenic și Georgiana Plăvițu, pentru echipa lui Rodriguez
CSU Alba Iulia caută reabilitarea în Final Four-ul Ligii Europei Centrale, după startul ratat din 2018. Echipa din Cetatea Marii Uniri are două jucătoare noi în efectivul cu care abordează întrecerea continentală, transferuri efectuate după eliminarea din Final 8 Cupa României de la Sf. Gheorghe. Este vorba despre Kristina Arsenic (pivot, 20 ani, sezonul anterior la Celta Vigo, revenită după o accidentare) și Georgiana Plăvițu (întoarsă la CSU, unde a evoluat stagiunea trecută), ce completează efectivul condus de Manuel Rodriguez, după plecările Anei Radovic și Leilei Omerbasic. “După un joc bun și imaginea pozitivă lăsată în turneul Final 8 al Cupei României, când contrar înfrângerii și a problemelor de lot, am făcut o figură frumoasă, urmează o altă provocare interesantă. O să întâlnim din nou pe CSM Satu Mare, echipă care este iarăși favorită, în special pentru faptul că în CEWL nu este nevoie să folosești o româncă sau junioară. Însă vom încerca să profităm de puținele slăbiciuni ale adversarei și luptăm pentru victorie și calificare în finală”, a declarat Manuel Rodriguez (CSU Alba Iulia). Formația sătmăreană a învins în recentul duel, 69-59, pierzând ulterior finala Cupei României (48-62 cu Sepsi Sf. Gheorghe).
*La Brașov, în premieră, CSM Satu Mare, din nou în calea studentelor
Final Four-ul CEWL este găzduit pentru prima dată de Sala Sporturilor “Dumitru Popescu Colibași” din Brașov, programul fiind următorul: *sâmbătă, 3 martie: CSM Satu Mare – CSU Alba Iulia (ora 16.30) și Olimpia CSU Brașov – Pharmaserv Marburg (18.30); *duminică, 4 martie: finala mică (ora 16.00) și finala mare (ora 18.00). Dacă pentru celelalte trei participante, câștigarea trofeului ar însemna o premieră, în schimb CSU Alba Iulia a cucerit în două rânduri Liga Europei Centrale (2014, la Alba Iulia și 2016, la Ruzomberok), având și o finală, în 2015, la Nymburg. În 2018, CSU Alba Iulia nu se regăsește, traversând o perioadă neagră: penultima în ierarhie (de pe poziția a 4-a), cu 5 eșecuri la rând în Liga Națională și un singur succes din 8 partide oficiale.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României