Sport

CSU Alba Iulia, acţiune caritabilă la meciul cu Sepsi Sf. Gheorghe: jucării adunate de la spectatori pentru copiii de la „Riţa Gărgăriţa”

Dan HENEGAR

Publicat

în

CSU Alba Iulia - CSM Targoviste 9Iniţiativă de suflet a echipei CSU Alba Iulia: la partida de sâmbătă, 26 aprilie, de la ora 18.00, cu Sepsi Sf. Gheorghe, spectatorii sunt invitaţi să vină la Sala Universităţii „1 Decembrie 1918” cu jucării de pluş, care vor fi apoi donate celor defavorizaţi de soartă de la Casa de copii „Riţa Gărgăriţa” din Alba Iulia, cartierul Bărăbanţ.

Este o acţiune lăudabilă a oficialilor formaţiei de baschet feminin, care prin acest demers încearcă să fie alături, măcar moral, de cei 21 de copii, care vor viziona în premieră un meci de baschet. Asemenea acţiuni înseamnă ca în momentele înaintea debutului jocului, spectatorii să arunce pe parchet jucăriile, care apoi vor fi strânse şi donate.

În fapt, suporterii locali sunt invitaţi pe această cale să-i ajute pe micuţii să simtă şi în acest mod afecţiunea celor din jur, meciul de baschet dintre CSU Alba Iulia şi Sepsi Sf. Gheorghe însemnând îmbinarea sportului cu latura socială. Duelul de pe parchet reprezintă întâiul meci din cadrul finalei mici a Ligii Naţionale de baschet feminin.

Modelul a fost împrumutat de români de la americani, care au o tradiţie de zeci de ani, în sensul că la toate evenimentele sportive pe care le organizează înainte de sărbătorile de iarnă, strâng jucării pentru copii, în ţară mai fiind asemenea acţiuni, în diverse ocazii, la Timişoara, Craiova, Ploieşti etc.
Iubitorii sportului din Alba Iulia invitați la meci cu jucării pentru copiii din judeţ cu care soarta a fost mai puţin îngăduitoare. Prima partidă din Finala Mică a Campionatului Național de baschet, care va avea lor între CSU Alba Iulia și Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, sâmbătă, 26 aprilie 2014, cu începere de la ora 18:00, va avea în program pe lângă spectacolul baschetbalistic și o acțiune inedită cu scop caritabil. Toți specatorii care vor dori să ia parte sâmbătă la meci, sunt invitați să vină ”însoțiți” de o jucărie, pe care să o arunce la începutul partidei în teren. Acestea vor ajunge la copiii Casei de copii de Tip Familial ”Rița Gărgărița” din Alba Iulia. În prezent, în locația aflată în cartierul Bărăbanț,  sunt găzduiți 21 de copii separați temporar sau definitiv de parinți și copii cu nevoi speciale (deficiență intelectuală), care pentru susținerea școlarizării beneficiază de protecție specială.

 Clubul Sportiv Universitatea din Alba Iulia invită astfel toți participanții la, posibil, ultima prezență pe teren propriu din sezon a echipei universitare să facă un gest mic, dar important, pentru copiii inocenți, care nu au putut gusta în totalitate de bucuriile vieții.

 

            CSU Alba Iulia


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

VIDEO: Viitorul Sântimbru, promovare istorică în Liga 3! Trupa din Galtiu, triplă de senzație în stagiunea 2025/2026! Dublă victoria cu Academica Transilvania Târgu Mureș

Dan HENEGAR

Publicat

în

Viitorul Sântimbru, promovare istorică în Liga 3! Trupa din Galtiu, triplă de senzație în stagiunea 2025/2026! Dublă victoria cu Academica Transilvania Târgu Mureș, 2-0 în retur, la Galtiu Viitorul Sântimbru, promovare istorică în Liga 3, în premieră!  Trupa din Galtiu a realizat triplă de senzație în stagiunea 2025/2026! Campioana Albei a trecut la partida de […]

Citește mai mult

Sport

Care este formula de echipă cu care Viitorul Sântimbru abordează „finala” pentru Liga 3

Ioana Oprean

Publicat

în

Care este formula de echipă cu care Viitorul Sântimbru abordează „finala” pentru Liga 3 Viitorul Sântimbru este foarte aproape de cea mai mare performanță din istoria clubului, după victoria cu 3-1 obținută în turul barajului de promovare în Liga 3 împotriva formației Academica Transilvania Târgu Mureș. Returul, o adevărată finală, este programat sâmbătă, 27 iunie […]

Citește mai mult

Sport

27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării

Ioana Oprean

Publicat

în

27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării Pe 27 iunie se comemorează dispariția Nicolae Linca, personalitate emblematică a sportului românesc și, până în prezent, singurul boxer român care a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice. Moartea sa, la 27 iunie […]

Citește mai mult