CSU Alba Iulia a învins SCM Craiova în prima manşă a Cupei României *Echipa lui Bilek începe sezonul cu o victorie
Echipa de baschet feminin CSU Alba Iulia a început sezonul cu o victorie, câştigând în această seară prima manşă din turul inaugural al Cupei României, în deplasare cu SCM Craiova. Echipa lui Tomas Bilek s-a impus cu scorul 58-50 (6-7, 17-8, 17-20, 18-15), o victorie strânsă, în condiţiile în care ardelencele erau cotate drept favorite incontestabile.
*Au debutat nou-venitele, Thompson – principala marcatoare
Punctele vizitatoarelor au fost înscrise de Amanda Thompson – 18, Zenta Melnika – 11, Tereza Brantlova – 10, Eniko Tarţa Laza – 7, Alexandra Uiuiu – 4, Laura Drăgoescu Papp – 3, Becca Tobin – 2, Ekaterina Abramzon – 2 , Jovana Vukoje – 1.
Americanca Amanda Thompson, considerată principalul transfer al verii, venită din Israel la CSU Alba Iulia, a fost principala marcatoare a întâlnirii.
Returul acestui joc se va disputa luni, 17 septembrie, de la ora 18.00, la Alba Iulia. De altfel, oltencele vor fi adversar pentru a treia oară consecutiv pentru echipa din Cetatea Marii Uniri, în meciul inaugural din Divizia A, sâmbătă, 22 septembrie, tot în sala de sport a Universităţii „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia. Cert este că în următoarea perioadă fanii studentelor albaiuliene vor învăţa pe de rost drumul spre sală, deoarece şi în runda a doua a Diviziei A (sâmbătă, 29 septembrie), CSU va juca tot acasă, cu Sportul Studenţesc.
În turul doi al Cupei României, dacă va trece de SCM Craiova, CSU Alba Iulia va întâlni învingătoarea dintre CSBT Alexandria şi Universitatea Cluj, 80-41 în primul meci.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute
Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute O acțiune care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență a fost desfășurată de oamenii legii din Alba, mai exact, polițiștii Secției 2 de […]
SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei
SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei Un bărbat de 28 de ani, din comuna Șibot, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, după ce ar fi agresat un bărbat din Cugir în urma unui conflict. În timpul […]
VIDEO | Tânăr din Blandiana, REȚINUT: A furat piesele unui cazan de țuică, ustensile electrice și o instalație de cupru. Le-a vândut la centre de colectare a fierului vechi din Sebeș și Cugir
Tânăr din Blandiana, REȚINUT: A furat piesele unui cazan de țuică, ustensile electrice și o instalație de cupru. Le-a vândut la centre de colectare a fierului vechi din Sebeș și Cugir Un tânăr de 24 de ani din Blandiana, a fost reținut de oamenii legii după ce acesta ar fi pătruns în curtea unui imobil […]









