CSȘ Blaj, locul al șaselea la turneul final al Campionatului de speranțe masculin
CSȘ Blaj, echipă antrenată de Silvia Marcu, a terminat pe locul al șaselea în cadrul turneului național al Campionatului de speranțe masculin, disputat la Zalău, unde au fost prezente cele mai bune echipe din
țară la această categorie de vârstă.
“Este un rezultat foarte bun, personal sunt foarte mulțumită, întrucât am început antrenamentele foarte târziu, din cauza pandemiei. Speram să găzduim turneul la Blaj și pot spune că organizarea la turneul semifinal și cel final au lăsat de dorit. În sezonul viitor această generație se va împărți la diverse categorii, cadeți, speranțe și minivolei”, a precizat prof. Silvia Marcu.
Gruparea din “Mica Romă” a evoluat alături CTF Mihai I și CSM București (calificate în urma turneului semifinal la Tulcea), CSȘ Botoșani și LPS Suceava (la Suceava), Academia de Volei Lazăr Marius Zalău și CSȘ “Avram Iancu” Ștei (la Zalău), CSȘ Baia Mare (la Baia Mare). Campionatul s-a încheiat cu victoria deținătoarei trofeului, CTF Mihai I, care în finala turneului a învins cu scorul de 3-0 pe CSM București, intrând în posesia celui de-al doilea titlu național consecutiv la această categorie de vârstă. Medaliile de bronz au revenit formației Academia de Volei “Lazăr Marius” Zalău, care a învins în finala mică, scor 3-2, pe CSȘ “Avram Iancu” Ștei.
Rezultatele înregistrate de formația blăjeană: 3-0 cu LPS CSȘ Suceava, 1-3 cu CSȘ “Avram Iancu” Ștei, 0-3 cu CTF “Mihai I” București, în grupa A (clasându-se pe locul al treilea), 3-1 (21-25, 25-18, 25-19, 25-21) cu CSȘ Botoșani (în semifinalele pentru locurile 5-8) și 0-3 (14-25, 21-25, 23-25) cu CSȘ 2 Baia Mare (disputa pentru locurile 5-6. Lotul a fost compus din următorii voleibaliști (12-14 ani): Bogdan Cristian Poantă, Sergiu Șolea, David Alexandru Hentea, Rareș Morariu, Sebastian Anton Șuteu, Adrian Bolgar, Paul Cătălin Birilă, Antonio Bogdan Dancu, Gabriel Coman, Raul Cristian Șilean.
A fost a treia calificare din acest sezon a CSȘ Blaj la un turneu final la volei, rezultând un bilanț prolific: medalie de bronz la cadeți (Tudor Balu, MVP-ul întrecerii) și poziția a 5-a juniori (Tudor Balu, cel mai bun ridicător, acesta fiind transferat de vicecampioana SCM Zalău), ambele sub comanda antrenorului Alexandru Man. În același context menționăm și calificările altor echipe din Alba: ACS Atomic Blaj – la turneul semifinal feminine la minivolei și CS Ocna Mureș – la turneul final de minivolei masculin.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]
Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”
Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”, revenit după aproape 3 decenii în „alb-negru” Cristian Pustai (58 de ani) este noul antrenor principal al divizionarei terțe CSM Unirea Alba Iulia. Tehnicianul din Mediaș ce are prezențe în Europa League cu […]









