CSM Târgoviște – Volei Alba Blaj 3-2! Campioana, prima înfrângere stagională, după un meci dramatic!!!
Campioana României, Volei Alba Blaj a pierdut dramatic, scor 2-3 (16-25, 25-15, 25-23, 17-25, 17-19), în
deplasare cu CSM Târgoviște, în meciul derby al etapei în Diviziei A1, suferind prima înfrângere stagională, după o întâlnire spectaculoasă, încărcată de suspans!
Într-o întâlnire ce a durat aproape două ore (117 minute), Blajul a ratat trei mingi de meci, fiind învinsă de ocupanta ultimei trepte a podiumului, ce practic a relansat campionatul prin acest succes ce pune capăt imbatibilității blăjencelor.
Ultimul set a fost unul dramatic de la 4-0 și 6-3, ajungându-se la 6-6. Se face 8-6 și 9-7, dar iarăși egalitate 9-9. Blajul a preluat întâia oară conducerea cu 10-9, a avut nervii mai tari și s-a distanțat la 13-10, însă suspansul s-a prelungit, după ce gazdele au remontat, ajungând la 13-13, ultima minge, cea în care s-a realizat egalarea fiind una incredibilă! Blajul a avut 14-13, a ratat însă prima minge de meci, iar CSM Târgoviște a avut 15-14 și minge de meci! Baciu a făcut 15-15, iar Aleksic a avut un blocaj ce a adus a doua minge de meci a Blajului, anulată de Herrera, ce a egalat iar, la 16. Iarăși Blajul are 17-16, Herrera egalează la 17 și Bușa trimite în aut, fiind rândul gazdelor să ajungă în avantaj și să fructifice a doua minge de meci.
*Au uitat de când au pierdut în România!
Primul insucces coincide cu primele puncte pierdute în acest sezon de campioana Volei Alba Blaj, echipă ce a și uitat de când nu a mai pierdut în jocurile din competițiile interne. Ultimul eșec a fost în 31 martie (2-3 acasă cu CSM București), de atunci înregistrându-se 17 succese pe linie, iar precedenta înfrângere externă s-a consemnat în aceeași lună, dar în 12 martie, tot la Târgoviște și tot într-o partidă dramatică (2-3).
După 8 victorii la rând, în minimum de seturi, formația din “Mica Romă” a avut parte de o confruntare dramatică în penultima rundă a Diviziei A1, lângă Turnul Chindiei. O partidă pe muchie de cuțit, în care oponentele au avut, pe rând, momente de dominare. Gazdele au avut 1-0, Blajul a întors scorul, însă s-a făcut egalitate la seturi, 2-2, fiind nevoie de “tie-break” pentru a fi stabilită înviingătoarea. În ultima rundă a turului, Volei Alba Blaj va juca în Sala „Timotei Cipariu”, cu CSM Lugoj, sâmbătă, 14 decembrie, de la ora 18.00, în acest moment ierarhia fiind următoarea: Volei Alba Blaj 25 p, urmată de Dinamo – 24 p și CSM Târgoviște – 20
Primul set a fost început perfect de dâmbovițence, care au condus cu 10-3 și 20-10, gazdele dominând parțialul pe care l-au adjudecat cu scorul de 25-16, pe fostul evoluției modeste a oponentelor. În finalul acestui set inaugural, Zakoc a apelat la serviciile experimentatei Sanja Popovici Gamma, iar acest lucru s-a văzit imediat. Pe serviciul respectivei jucătoare, Blajul a pornit în trombă setul secund, conducând cu 6-0. Campioana s-a distanțat la 9-1, gazdele au remontat până la 9-12, printr-o răbufnire de orgoliu. Însă trei puncte la rând adjudecate de ardelence au lămurit definitiv ecuația setului, campioana egalând situația pe tabelă, după ce s-a impus cu 25-15. Setul al treilea s-a disputat sub semnul echilibrului, fiecare echipă aflându-se pe rând la conducere. De la 15-15, oaspetele au preluat definitiv conducerea, ducându-se până la 24-19. Au fost însă și emoții, în condițiile în care fetele lui Nesic au salvat 4 mingi de set, apropiindu-se periculos la 23-24, însă atacul Ioanei Baciu (cea mai bună echipieră a oaspetelor, 25 de puncte, întrecută în acest meci doar de cubaneza Yusleyni Herrera) a pus punct unui set disputat.
Al 4-lea set a însemnat o cădere a deținătoarei titlului, ce a început practic de la 4-12, o diferență greu de suprmontat. CSM Târgoviște s-a dus la 15-7, a rezistat revenirii blăjenecelor ce au realizat 5 puncte consecutive, amfitrioanele păstrând un avans considerabil: 22-15.
Volei Alba Blaj, antrenor Darko Zakoč: Femke Stoltenborg 6 puncte – Ioana Baciu (cpt.) – 26 p, Nađa Ninković – 5 p, Maja Aleksić – 12 p, Bianka Buša – 3 p, Sanja Gommans – 13 p – Silvija Popović (libero); au mai jucat: Aleksandra Cirović, Sanja Gamma – 11 p, Noemi Oiwoh.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








