CSM Târgoviște – Volei Alba Blaj 3-0, în ultimul derby al Diviziei A1 | CSM Târgoviște, în premieră campioana Romțniei
CSM Târgoviște a câștigat, scor 3-0 (25-15, 25-15, 25-19), derby-ul cu Volei Alba Blaj și este în premieră campioana României, putând declanșa fiesta lângă Turnul Chindiei. Prachic echipa din „Mica Romă” a predat coroana grupării din Târgoviște ce a reușit
să cucereasă titlul pentru prima dată în istorie.
Având un moral excelent după succesul de săptămâna trecută, din Sala „Timotei Cipariu”, victorie ce a netezit practic drumul spre trofeu, fetele conduse de Giovanni Caprara au dominat net acest joc ce ar fi trebuit să fie unul al orgoliilor, punându-și la colț oponenta după doar 64 de minute (iarăși Casnova, de neoprit, cu 19 puncte).
CSM Târgoviște a repurtat cel mai clar succes stagional împotriva grupării din Ardeal, dovedind că a fost cea mai bună echipă a campionatului, cu 7 puncte avans înaintea ultimelor jocuri.
Chiar dacă șansele de a mai schimba ceva din ecuația titlului erau foarte mici, era de așteptat ca Volei Alba Blaj să aibă o tresărire de orgoliu împotriva grupării de lângă Turnul Chindiei ce a învins- o de trei ori în actuala ediție. Însă echipa condusă de Darko Zakoc nu a reușit nici măcar o victorie care să cosmetizeze amărăciunea unui sezon în care a fost mereu în urma rivalei
Primul set a fost dominat copios de dâmbovițence, ce s-au distanțat clar încă din start: 10-4, 13-5, 18-9, CSM Târgoviște impunând ritmul care nu le-a permis oponentelor nicio replică. În al doilea parțial, lângă fileu apar Celic-Markovic, Kocic și Bleicher, în încercarea lui Zakoc de a stopa iureșul gazdelor. Blajul a început mai bine, dar a fost „prinsă” la 9, când s-a produs egalitatea, iar CSM Târgoviște a avut nervii mai tari și s-a desprins la 18-14!
Aflată pe val, CSM Târgoviște a continuat să domine confruntarea, pregătindu-se să desfacă șampania. Gazdele s-au desprins la 18-12 și nimic nu se mai putea întâmpla!
Duminică, de la ora 14.00, în ultima reprezentație stagională, echipa din „Mica Romă” va juca cu CS Medgidia.
Volei Alba Blaj: Ana Antonijevic – Bojana Milenković 11p, Irina Malkova 3p., Regan Scott, Maja Aleksic, Ioana Baciu 8p –Silvija Popović (libero),; au mai intrat Bojana Celic-Markovic 9p, Jovana Kocic un punct, Reka Bleicher două puncte, Aleksandra Spasenic (libero),; Ștefania Cheluță două puncte, Francesca Alupei două puncte; Ramona Rus.
Sursa foto: CSM Târgoviște (facebook)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








