CSM Târgoviște – Volei Alba Blaj 3-0, în ultimul derby al Diviziei A1 | CSM Târgoviște, în premieră campioana Romțniei
CSM Târgoviște a câștigat, scor 3-0 (25-15, 25-15, 25-19), derby-ul cu Volei Alba Blaj și este în premieră campioana României, putând declanșa fiesta lângă Turnul Chindiei. Prachic echipa din „Mica Romă” a predat coroana grupării din Târgoviște ce a reușit
să cucereasă titlul pentru prima dată în istorie.
Având un moral excelent după succesul de săptămâna trecută, din Sala „Timotei Cipariu”, victorie ce a netezit practic drumul spre trofeu, fetele conduse de Giovanni Caprara au dominat net acest joc ce ar fi trebuit să fie unul al orgoliilor, punându-și la colț oponenta după doar 64 de minute (iarăși Casnova, de neoprit, cu 19 puncte).
CSM Târgoviște a repurtat cel mai clar succes stagional împotriva grupării din Ardeal, dovedind că a fost cea mai bună echipă a campionatului, cu 7 puncte avans înaintea ultimelor jocuri.
Chiar dacă șansele de a mai schimba ceva din ecuația titlului erau foarte mici, era de așteptat ca Volei Alba Blaj să aibă o tresărire de orgoliu împotriva grupării de lângă Turnul Chindiei ce a învins- o de trei ori în actuala ediție. Însă echipa condusă de Darko Zakoc nu a reușit nici măcar o victorie care să cosmetizeze amărăciunea unui sezon în care a fost mereu în urma rivalei
Primul set a fost dominat copios de dâmbovițence, ce s-au distanțat clar încă din start: 10-4, 13-5, 18-9, CSM Târgoviște impunând ritmul care nu le-a permis oponentelor nicio replică. În al doilea parțial, lângă fileu apar Celic-Markovic, Kocic și Bleicher, în încercarea lui Zakoc de a stopa iureșul gazdelor. Blajul a început mai bine, dar a fost „prinsă” la 9, când s-a produs egalitatea, iar CSM Târgoviște a avut nervii mai tari și s-a desprins la 18-14!
Aflată pe val, CSM Târgoviște a continuat să domine confruntarea, pregătindu-se să desfacă șampania. Gazdele s-au desprins la 18-12 și nimic nu se mai putea întâmpla!
Duminică, de la ora 14.00, în ultima reprezentație stagională, echipa din „Mica Romă” va juca cu CS Medgidia.
Volei Alba Blaj: Ana Antonijevic – Bojana Milenković 11p, Irina Malkova 3p., Regan Scott, Maja Aleksic, Ioana Baciu 8p –Silvija Popović (libero),; au mai intrat Bojana Celic-Markovic 9p, Jovana Kocic un punct, Reka Bleicher două puncte, Aleksandra Spasenic (libero),; Ștefania Cheluță două puncte, Francesca Alupei două puncte; Ramona Rus.
Sursa foto: CSM Târgoviște (facebook)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia”
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia” Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal (FRF), întrunit miercuri, 24 iunie 2026, a luat o decizie care lasă o rază de speranță pentru […]
CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic
La divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic Divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia și-a definitivat staff-ul tehnic cu care va aborda stagiunea 2026/2027, când pentru al treilea an la rând se atacă promovarea în Liga 2. Citește și: CSM Unirea […]
FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027
Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]









