CSM Bucureşti – HC Alba Sebeş 36-25 (19-13), în etapa a doua a Ligii Naţionale de handbal | Greu împotriva campioanei
Nou-promovata HC Alba Sebeş a pierdut în deplasare cu campioana CSM București, scor 36-25 (19-13),
meciul contând pentru etapa a doua a Ligii Naționale. Era extrem de dificil pentru fetele lui Seviștean Popa în fieful deţinătoarei titlului, extrem de puternica formaţie CSM Bucureşti, ce visează la câștigarea Ligii Campionilor.
„Dacă evoluam așa și cu Unirea Slobozia, cu siguranță câștigăm la 5-6 goluri diferență. Firesc că au existat emoții înainte de un duel cu campioana, dar până la urmă ne-am ridicat la înălțimea adversarului. Au existat anumite momente de cădere, de care profitat o echipă foarte puternică. Am făcut un pas înainte în privința calității jocului„, a spus antrenorul Seviștean Popa. „Fetele au jucat atât cât au putut și nu ne-am făcut de râs. Au fost și unele greșeli, scuzabile dintr-un anumit punct de vedere, ținând cont de forța și valoarea campioanei„, a declarat președintele Virgil Costea.
*Au rezistat 18 minute
Vizitatoarele au dat o replică meritorie până în minutul 18 al mitanului inaugural. Plecate de la 0-3, handbalistele din Sebeș au ținut aproape de „dream team”-ul din Capitală, ce nu s-a putut distanța pe tabelă. Însă a urmat o cădere și de la 11-12, HC Alba Sebeș nu a mai înscris 10 minute, a ratat și două aruncări de la 7 metri (Ana Ciolan și Nicoleta Safta), a primit 6 goluri consecutive și s-a ajuns la 11-18.
*Campioanele s-au distanțat după pauză
Diferența de valoare individuală și-a spus cuvântul la reluare, când Sebeșul nu a mai contat prea mult, iar selecționata mondială condusă de Metta Kilt s-a distanțat lejer, punându-se doar problema diferenței de scor, în ciuda eforturilor lui Seviștean Popa, ce încerca să-și impulsioneze elevele. Spre final, Cristina Vărzaru și-a permis și spectacol, marcând un gol de senzație, dar și portarul Bianca Curmenț a parat o aruncare de la 7 metri.
Golurile oaspetelor au fost înscrise de Nicoleta Rusu – 7, Alexandra Andrei – 6, Andreea Antoce – 4, Ana Ciolan – 3, Alina Șorodoc – 2, Andreea Pătulean – 2, Cristina Șunea – 1.
Runda următoare, un nou meci de foc pentru HC Alba Sebeș, acasă, în Sala „Florin Fleșeriu”, sâmbătă, de la ora 18.00, cu vicecampioana HCM Baia Mare.
Sursa: CSM Bucureşti
[nggallery id=930]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
VIDEO | Nicolae Stanciu, un nou gol în China: Cadou de ziua fiicei Zoe (4 ani) al fotbalistului albaiulian
Nicolae Stanciu, un nou gol în China: Cadou de ziua fiicei Zoe (4 ani) al fotbalistului albaiulian Zi fastă pentru fotbalistul albaiulian Nicolae Stanciu. Duminică, 28 iunie 2026, el și-a început prestația din meciul de pe teren propriu al echipei sale din China, Dalian Yingbo, cu un nou gol, excelent cadou de ziua fiicei sale […]
FOTO | Campionatul Mondial de Fotbal 2026: S-au stabilit „16”-imile de finală. Insulele Capului Verde, una dintre uriașele surprize din istoria turneelor finale
Campionatul Mondial de Fotbal 2026: S-au stabilit „16”-imile de finală. Insulele Capului Verde, una dintre uriașele surprize din istoria turneelor finale Reprezentativa Insulelor Capului Verde, din postura de debutantă la turneele finale, a furnizat una dintre cele mai mari surprize din istoria turneelor finale, calificându-se în „16”-imile de finală ale Campionatului Mondial 2026. „Rechinii albaștrii” […]
FOTO: Atomic Beach Volleyball Cup, a cincea ediție, cu 14 echipe la start, o competiție de neuitat
Atomic Beach Volleyball Cup, a cincea ediție, cu 14 echipe la start, o competiție de neuitat După 6 zile petrecute pe Plaja Laguna din Mangalia, cea de-a V-a ediție a Atomic Beach Volleyball Camp & Cup a ajuns la final. Citește și: Atomic Blaj, un deceniu de la înființare! Competiția Atomic Beach Volleyball Cup a […]







