Sport

CS Zlatna şi-a întărit serios efectivul în intersezon

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Zlătnenii au câte 1000 de lei bonus pentru evitarea retrogradării

    Noul preşedinte executiv al CS Zlatna, Adrian Marius Haţegan (43 de ani), personaj ce a activat, cu intermitenţe, în fotbalul judeţean în calitate de jurist al clubului din Cetatea Marii Uniri susţine că gruparea de pe Ampoi va evita retrogradarea la finele acestei stagiuni. Prima veste bună a venit în urma şedinţei Comitetului Executiv al FRF, când s-a decis ca din eşalon terţ să retrogradeze numai 21 de echipe (locurile 14-16 din fiecare serie şi alte trei de pe locul 13) în loc de 5 formaţii din fiecare serie. CS Zlatna a încheiat turul pe penultima poziţie în Seria a 6-a a Ligii a 3-a (cu numai 9 puncte), şi implicit are de recuperat un ecart redus, Voinţa Livezile (locul 12, cu 15 puncte).
După două campionate ce au însemnat retrogradare din eşalonul terţ (dar totuşi continuarea în Liga a 3-a), motivele prioritare fiind în principal problemele financiare se pare că lucurile au intrat pe o turnură pozitivă. „Există un proiect pe 4 ani, în care vrem să punem baze serioase fotbalului din localitate. Din toamnă, va fi o clasă de fotbal la liceul din Zlatna şi o să organizăm serios activitatea grupelor de copii şi juniori”, a declarat Adrian Haţegan, care însă pune accentul pe prezent. „Cred că am realizat o campanie de transferuri foarte bună şi echipa va avea altă faţă în retur. Trebuie să evităm retrogradarea şi pentru asta ne-am fixat un obiectiv imediat în a aduna 10 puncte în primele 4 etape din retur”, a mai spus preşedintele zlătnean.
lPrime şi bonus la menţinerea în Liga a 3-a
Cu 15 noi jucători, Târziu şi G. Toma (Corona Braşov), Gavrilă şi H. Marian (Europa Alba Iulia), P. Pop (Unirea Valea lui Mihai), Tămăşan şi Cucuruzan (liberi de contract), Kopandy, Morar, C. Suciu şi Sg. Pop (Unirea Floreşti), A. Câmpean (Dinamo II), P. Dârjan (FC Cisnădie), A. Lacatos (FC Baia Mare), Oct. Drăgan (Mureşul Deva), păstrarea a încă doi jucători (Al. Man şi Kiraly) ce la un moment dat erau plecaţi, aurarii au parte şi de un important stimul financiar pentru îndeplinirea dezideratului.
Astfel, elevii lui Dorel Mureşan au promis un bonus de 1000 de lei (pentru jucătorii de bază) în cazul atingerii obiectivului la finele campionatului şi vor juca în retur pe recompense serioase: 300 de lei victoria acasă, respectiv 400 de lei succesul extern. „Dacă totul va fi în regulă şi echipa va avea rezultate, în săptămâna următoare jocului fotbaliştii îşi vor încasa primele aferente”, a mai spus oficialul zlătnenilor. De asemenea în retur, CS Zlatna intenţionează să dispute partidele interne la lumina reflectoarelor, în nocturnă, iar întâlnirile să fie transmise de DigiSport, caz unic în arealul fotbalului de Liga a 3-a din ţară.
Dan HENEGAR


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie

Dan HENEGAR

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]

Citește mai mult

Sport

Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027.  Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]

Citește mai mult

Sport

Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot

Bogdan Ilea

Publicat

în

Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]

Citește mai mult