CS Universitatea Alba Iulia, în cantonament la Covasna, cu 4 achiziții sub comanda lui Manea
CS Universitatea Alba Iulia beneficiază de condiții de invidiat la nivelul fotbalului județean, formația din Cetatea Marii Uniri aflându-se într-un cantonament centralizat timp de o săptămână la Covasna.
Spre comparație, dintre cele trei divizionare terțe din Alba, doar Metalurgistul Cugir va avea un stagiu de pregătire, la domiciliu, în această iarnă (CS Ocna Mureș și Unirea Alba Iulia apelează la un regim de semi-cantonament la stadion).
Studenții din Cetatea Marii Uniri, cazați la hotelul TTS Covasna (4 stele) au parte de două ședințe de pregătire zilnic, scopul fiind încărcarea bateriilor din punct de vedere fizic în perspectiva părții secunde a sezonului, abordată cu un obiectiv declarat: promovarea în Liga a 3-a. Sunt 20 de jucători sub comanda antrenorilor Mihai Manea și Nicolae Ghișa, iar astăzi va ajunge și I. Neag. Au rămas acasă Ad. Păcurar, Bercea și Puha, ce nu mai fac parte de strategia clubului pentru primăvară, dar și Circov, Baghiu și Fl. Schiau (din motive de serviciu, au program separat de pregătire).
Dacă discuțiile pentru înregimentarea uniristului Fetița nu au avansat prea mult, în schimb în stagiul montan se găsesc celelalte 4 achiziții bifate în această iarnă: Andrei Voineag (28 de ani, fundaș stânga, ultima dată la Daco-Getica, a mai trecut pe la Concordia Chiajna, “U” Cluj, CSM Deva), Răzvan Frențiu (29 de ani, jucător polivalent, ex-CS Ocna Mureș și Industria Galda), talentatul Balint Gylien (n. 2004, crescut de Viitorul Aiud, aparține de UTA Arad, Fortuna Lunca Mureșului, juniori) și tânărul fundaș albaiulian Gheorghe Mărginean (n. 2004, fost la CFR Cluj). Deocamdată este neclară situația fundașului Octavian Ionică (Jiul Petroșani, ce nu și-a rezolvat situația cu divizionara terță), în vreme ce mijlocașul Liviu Herci s-a despărțit pe cale amiabilă de formația din Valea Jiului. În perioada acestui stagiu, sunt fixate și două partide de verificare, una f duminică, 30 ianuarie, la ora 11.00, la revenirea spre casă, cu Olimpic Zărnești (liderul Ligii a 4-a din Brașov), iar cealaltă fiind prevăzută m joi, cu AS Covasna (Liga a 4-a, de la ora 18.30).
CS Universitatea Alba Iulia, liderul imbatabil al Ligii a 4-a, după 15 etape, este marea favorită a luptei pentru accederea la barajul de promovare în eșalonul terț. Studenții din Cetatea Marii Uniri au dominat prima parte a campionatului, având 13 victorii și o remiză, cel mai bun golaveraj, cea mai prolifică ofensivă (55 de reușite) și cea mai puternică defensivă (6 goluri încasate). O singură remiză au înregistrat “alb-albaștrii”, 1-1 la Galda de Jos, cu principala contracandidată la vârf, deznodământul returului de pe “Cetate” (în etapa a 2-a a returului, în 5-6 martie, primul meci fiind cu o săptămână mai devreme, la Zlatna) cu Industria, aflată la 7 ‘lungimi” în spate, limpezând în bună măsură necunoscutele luptei pentru șefie.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României